کارشناسی ارشد پرستاری
 
وبسايت تخصصی پرستاري/منابع-مشاوره-جزوه
پيوند ها

بزودي در اين سايت جزوات تخصصي پرستاري براي فروش ارائه مي شود
 
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/۳۱ توسط کیوان خدایاری

نکات آموزشی بیماری فشار خون بالا

فشار خون نیرویی است که خون بر روی دیواره رگ‌ها اعمال می‌کند. هر بار که قلب می‌تپد، خون را به درون شریان‌ها تلمبه می‌کند و این باعث ایجاد فشار خون می شود.

منظور از فشار خون بالا چیست؟ بطور کلی فشار خون 80 . 120 میزان فشار خون طبیعی برای اکثر افراد محسوب می شود. فشار خون بالاتر از 100 . 140 برای بالغین غیر طبیعی محسوب می شود و در نتیجة آن خطر بروز بیماریهای قلبی - عروقی افزایش پیدا می کند.

علل:

معمولا ناشناخته است. تعداد کمی از موارد در اثر مشکلات زیر ایجاد می‌شوند:

- بیماری مزمن کلیه

- تنگی و گرفتگی عروق

- سن بالای ۶۰ سال

- چاقی، سیگار کشیدن، استرس

- وابستگی به الکل

- رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع شده زیاد

- کم تحرکی

- ارث

علایم شایع:

معمولا علامتی وجود ندارد مگر این که بیماری شدید باشد.

علایم زیر مربوط به بالا رفتن فشار خون به طور بحرانی هستند.

- سردرد، خواب آلودگی، گیجی

- کرختی و مور مور شدن دستها و پاها

- سرفه خونی، خونریزی از بینی

- تنگی نفس شدید

عوارض :

- سکته مغزی

- حمله قلبی

- نارسایی کلیه

- عوارض چشمی

 

برای داشتن زندگی سالم با وجود بیماری فشارخون بالا علاوه بر مصرف دارو ،رعایت موارد زیر ضروری است :

اغلب افرادی که فشار خون بالا دارند دارای اضافه وزن نیز می باشند، بنابراین توصیه می شود که :

- از گوشتهای چرب و پیه و کره و لبنیات پرچرب پرهیز نموده و بجای آن از گوشت مرغ و ماهی که چربی اشباع شدة کمتری نسبت به گوشت قرمز دارند استفاده نمایید.

- سعی نمایید از غذاهای کم نمک استفاده کنید و یا حداقل سر سفره به غذای خود نمک اضافه ننمایید.

- بجای استفاده از روغن نباتی جامد، روغن حیوانی و دنبه و کره، از روغنهای مایع مانند آفتاب گردان و زیتون استفاده نمایید.

- مصرف میوه ها و آب آنها را (به شرط اینکه خود تهیه کرده باشید) افزایش دهید بخصوص : زردآلو، موز، طالبی، آلوزرد، میوه های خشک مثل آلو و کشمش.

*غذاهایی که باید از آنها پرهیز نمایید :

گوشت های دودی و نمک سود، ماهی دودی شور و کنسرو شده، آجیل شور، سوسیس و کالباس، شیرینی های میوه ای و خامه ای، سبزیهای کنسرو شده، رب گوجه فرنگی، زیتون شور، خیار شور، و هر نوع شوری، پنیرهای شور، دوغ پرنمک، کشک، کرة شور، سوپهای پودری و آماده، نانهای نمک دار، بیسکویت، جوش شیرین، خردل، سس گوجه فرنگی، ترد کننده های گوشت، پودر شربت و شکلات.

- از استعمال دخانیات جداً بپرهیزید.

- سعی کنید عصبانی نشوید، به خود مسلط باشید و از رفتن به محیط های ناآرام، شلوغ و یا جاهایی که فکر می کنید شما را ناراحت می کند اجتناب ورزید.

 

- چنانچه عصبانی شدید، چند نفس بلند بکشید و به خود یادآوری نمایید که سلامتی شما مهمتر است.

- چنانچه وزن اضافی دارید به تدریج وزن خود را با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم کاهش دهید.

- در برنامة روزانة خود حتماً زمانی را جهت ورزش اختصاص دهید. (حداقل 30 دقیقه و به طور منظم و در روز های مشخص)

- سعی کنید دستگاه فشار سنج تهیه نموده و یکی از اعضاء خانواده تان طرز کار با آن را فرا گیرد.

- داروهای خود را به موقع مصرف نمایید و از قطع، کاهش و یا افزایش آن بدون مشورت با پزشک خود جداً خودداری نمایید.

- قرار ملاقات با پزشک خود را فراموش نکنید.

- مطمئن شوید که پدر و مادر،برادران،خواهران،بچه ها فشار خون خود را مرتبأ چک می کنند.

- در هر حال سرزنده به زندگی ادامه دهید و شاداب باشید.

                                             ********  

 

نکات آموزشی دارو های مصرفی خانواده در رابطه با بیماری فشار خون بالا:

*آتنولول و کاپتوپریل:

- دارو را هر روز سر ساعت‌ معینی‌ بخورید. معمولاً بهتر است‌ دارو را صبح‌ پیش‌ از صبحانه‌ مصرف‌ کنید تا فراموشش‌ نکنید.

- هر روز پیش‌ از خوردن‌ آتنولول‌ نبضتان‌ را بشمارید. اگر زیر 50 در دقیقه‌ بود پیش‌ از خوردن‌ داروی‌ آن‌ روز، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. هیچگاه‌ بیشتر از مقدار تجویز شده‌ مصرف‌ نکنید. از دستورات‌ پزشکتان‌ به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید.(یا اگر علائم افت فشار را داشتید)

- از وضعیت‌ خوابیده‌ به‌ نشسته‌ یا ایستاده‌ و یا از حالت‌ نشسته‌ به‌ ایستاده‌ آرام‌ تغییر وضعیت‌ دهید تا دچار سرگیجه‌، سیاهی‌ رفتن‌ چشم‌ یا غش‌ نشوید.

 

ـ هیچیک‌ از نوبتهای‌مصرف‌ این‌ دارو نباید فراموش‌ شود وقطع ناگهانی آن بسیار خطرناک است.

ـ این‌ دارو، زیادی‌ فشار خون‌ را درمان‌نمی‌کند، بلکه‌ آن‌ را کنترل‌ می‌نماید. مصرف‌آن‌ ممکن‌ است‌ تا پایان‌ عمر ضروری‌ باشد.

ـ مصرف‌ دارو، حتی‌ در صورت‌احساس‌ بهبودی‌، باید ادامه‌ یابد.

ـ در صورتی‌ که‌ یک‌ نوبت‌ مصرف‌ داروفراموش‌ شود، به‌ محض‌ بیادآوردن‌ آن‌نوبت‌ باید مصرف‌ شود، ولی‌ اگر تا زمان‌مصرف‌ نوبت‌ بعدی‌ 4 ساعت‌ باقیمانده‌باشد، از مصرف‌ آن‌ نوبت‌ خودداری‌ شودو مقدار مصرف‌ بعدی‌ نیز دو برابر نگردد.


- برای‌ روزهای‌ تعطیل‌ مقدار کافی‌ دارو در دسترس‌ داشته‌ باشید.


- آتنولول‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ دارید. (در این‌ شرایط‌ آتنولول‌ فاسد می‌شود(

 

 

منابع:

- حاجی رحیم خان،سعید،درسنامه جامع دارو های رسمی ایران،نشر طبیب،تهران، 1385.

-www.tebyan.net

-www.daneshname.roshd


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٩ توسط کیوان خدایاری

منابع کارشناسی ارشد

درس داخلی و جراحی:DRS اسدی نوقابی،در صورتیکه مایل به خواندن برونر هستید نیازی به خواندن بخشهای آناتومی و فیزیولو‍ژی ابتدای کتابها نیست و............

درس کودکان:کتاب مارلو یا ویلی ونگ را به انتخاب دلخواه بخوانید

درس روان پرستاری: روان1 کوشان،روان2 اسدی نوقابی

درس مادران:مادران خجسته و بخشهای کاهش درد زایمان و نازایی ذوالفقاری

درس بهداشت: بهداشت ایلدر آبادی

درس زبان:essential word for the toefl,504,expanding  skills(advanced),developing skills(advanced)تست کنکور سالهای قبل نوبت صبح وعصر


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٥ توسط کیوان خدایاری

تعریف عفونت اچ آی وی (HIVو بیماری ایدز(AIDS)

 

ایدز یک بیماری عفونی واگیر است که به عامل ایجاد آن ویروس ا چ آ ی وی می گویند . این نام از ابتدای حروف نام لاتین ویروس اقتباس شده است . اصولاً ویروس ها در خارج ازسلول زنده قادر به ادامه ی حیات نیستند. یکی از سلو لهایی که اچ آی وی برای ادامه ی حیات به آن احتیاج دارد ، گلبول های سفید بدن انسان است . این ویروس درخارج از بدن(خارج از سلول های زنده ) و در مواجهه با مواد ضدعفونی کننده مانند الکل ووایتکس و حرارت، در مدتی کوتاه و  به راحتی ازبین می رود.

ایدز از مهمترین بیماریهای قرن حاضر است و هم اکنون نظر دولتمردان دنیا را به خود معطوف داشته است. هر ساله بیش از 5 میلیون نفر که نیمی از آنان جوانان 15 تا 24 ساله هستند به ویروس ایدز آلوده می‌شوند. به نحوی که تنها در سال 2006 میلادی 9/4 میلیون نفر به این ویروس آلوده شدند که از این تعداد 700 هزار نفر کودکان زیر پنج سال بوده‌اند در همین سال هم 1/3 میلیون نفر در جهان از این بیماری فوت کردند.   

طبق آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، تاکنون 15 هزار و 587 ایرانی به HIV و ایدز مبتلا شدند که 3/7 درصد از راه آمیزشی بوده است.

 

اچ آی وی چگونه وارد بدن می شود؟

گلبول های سفید بهترین محل زندگی این ویروس است .پس هر جا که گلبول سفید آلوده به ویروس وجود داشته باشد ، ممکن است باعث انتقال بیماری شود. بنابراین، زمانی خون و ترشحات آلوده به ا چآی وی ممکن است باعث عفونت در انسان شود که بتواند به نوعی به گلبول سفید دسترسی پیداکند.

به طور کلی را ههای انتقال اچ آی وی عبارتند از:

1. خون و فرآورده های خونی آلوده؛

2.تماس های جنسی محافظت نشده با فرد آلوده؛

3. مادر آلوده به فرزند.

افراد  درمعرض خطر ابتلا

1 .مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر؛

2.افرادی که روابط جنسی محافظت نشده با افراد مختلف(همجنس یا جنس

مخالف) دارند؛

3. دریافت کنندگان مکرر خون؛

4. همسر یا شرکای جنسی افراد ذکرشده.

 

1.خون و فرآورده های خونی آلوده

اگر خون فرد آلوده به اچ آی وی با خون فرد دیگری تماس پیداکند ، ممکن است عفونت را انتقال دهد. در زمان انتقال خون نیز ممکن است بیماری منتقل شود . اما درحال حاضر در ایران، تمام خون های اهد ایی ازنظر احتمال آلودگی به ا چ آی وی ارزیابی شده، درصورت آلوده بودن استفاده نمی شوند ، پس این خطر به حداقل می رسد. اگر خون آلوده به اچ آی وی به هر روش دیگری وارد خون فرد سالم شود ، ممکن است آلودگی را منتقل کند که این حالت نیز در زندگی روزمره با رعایت اصول بهداشتی کمتر اتفاق می افتد. ولی اگر فرد آلوده به ا چ آی وی تزریقی با سرنگ انجام دهد و سپس فرد دیگری بلافاصله با همان سرنگ و سرسوزن آغشته به خون ، به خود تزریق کند به طوری که خون آلوده در سرسوزن یا سرنگ وارد خون فرد دوم شود، احتمال ابتلای فرد دوم بالا خواهد بود. به این ترتیب، اگر با هر جسم برنده و نوک تیز آغشته به خون آلوده به اچ آی وی خراش یا بریدگی در بدن فرد سالم ایجادشود، ممکن است ویروس منتقل شود. بنابراین، اگر اعمالی مانند خالکوبی، حجامت، سوراخ کردن گوش، ختنه، جراحی و خدمات دندانپزشکیبا وسایل غیراستریل انجام شود، ممکن است با خطر انتقال ویروس همراه باشد. به یاد داشته باشید، اچ آی وی در خارج از بدن در تماس با حرارت و مواد ضدعفونی کننده مثل وایتکس به سرعت ازبین می رود. انجام این اعمال با وسایل استریل و تمیز خطری ندارد. از آن جا که اغلب معتادان تزریقی اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند و تعداد زیادی از آ نها از یک سرنگ و سرسوزن به صورت مشترک استفاده می کنند، بنابراین، خطر انتشار اچ آی وی در این گروه بسیار زیاد است. به همین دلیل، اعتیاد تزریقی یکی از راه های شایع انتشار در بعضی کشورها ازجمله ایران است.

 

2.تماس های جنسی محافظت نشده با افراد آلوده

یکی دیگر از مایعات بدن که تعداد زیادی گلبول سفید دارد، ترشحات جنسی است . پس ترشحات جنسی فردی که اچ آی وی وارد بدن او شده آلوده به این ویروس است و اگر این ترشحات با مخاط تناسلی فرد سالم تماس پیداکند، ممکن است باعث انتقا ل اچ آی وی شود. به عنوان مثال، همسر یک معتاد تزریقی آلوده به ا چ آی وی در تماس جنسی با همسر خود به این ویروس آلوده خواهدشد. لازم به یادآوری است، وجود هرگونه التهاب و عفونت در دستگاه تناسلی، خطر انتقال اچ آی وی راافزایش خواهد داد. تماس جنسی در بسیاری از کشورهای دنیا از شایع ترین راه های انتشار ا چ آی وی است. بهترین راه پیشگیری از انتقال ویروس ازطریق تماس جنسی، استفاده ی صحیح از کاندوم است.

 

 3 .مادرآلوده به فرزند

بیشترین احتمال انتقال اچ آی وی از مادر آلوده به فرزند، در اواخر زمان بارداری،به خصوص هنگام زایمان و شیردهی است. پیشگیری از این راه انتقال، جلوگیری ازباردار ی زنان اچ آی وی مثبت است . درصورت بروز بارداری، پیشگیری دارویی با سه داروی ضدرتروویروسی ( زایدوودین، لامیوودین و نلفیناویر) از ماه چهارم ضروری است و زایمان ب هصورت سزارین توصی همی شود. به علاوه، از آ نجا که انتقال اچ آی وی ازطریق شیردهی نیز ممک ناست، نوزاد باید حتماً با شیرخشک تغذیه شود و بلافاصله پس از تولد تحت درمان پیشگیری با داروهای ضد رتروویروسی مزبور قرارگیرد.

 

ویروس ایدز به رو شهای زیر منتقل نمی شود:

تماس های عادی مانند با هم کارکردن، هم صحبتی، همسفری، دست دادن، بوسیدن و سایر روابط اجتماعی، مانند سوارشدن در یک اتوبوس و تاکسی؛استفاده ی مشترک از حمام، استخر و توالت؛ لباس، پوشاک، پتو و رختخواب؛ عطسه، سرفه و نیش حشرات،تماس پوست سالم با ترشحات جنسی مردانه و زنانه، بزاق، ادرار، اشک، عرق و محتویات معده ی فرد آلوده به ویروس. یادآوری می شود که انتقال این ویروس تنها ازطریق تماس با ویروس موجود درخون، تماس مخاط با تر شحات آلوده ی جنسی و تغذیه ی کودک با شیر مادر آلوده به ویروس میسر است.

پس از ورود اچ آی وی به بدن چه اتفاقی می افتد؟

ویروس ایدز به سلو لهای خاصی مانند گلبول های سفید بدن تمایل دارد و برای رشد و تکثیر خود به این سلول ها واردمی شود . به عبارت دیگر ، این ویروس به داخل سلول ها یی واردمی شود که وظیفه ی آن ها ازبین بردن این موجود است، درست مانند نفوذ دشمن در ارتش یک کشور و جلوگیری از مبارزه ی سربازان آن ارتش.این ویروس برخلاف بیشتر عوامل بیماری زای عفونی به خودی خود موجب تخریب و یا صدمه به بافت های بدن نمی شود و پس از ورود به گلبو ل های سفید تا مدت های طولانی(حتی 10 سال ( ممکن است بدون هیچ تخریبی در بدن باقی بماند و هیچ علامتی هم ایجادنکند. بعد از جایگزینی ویروس در گلبول سفید ، از این سلول ها برای تکثیر و بقای خود استفاده می کند و به این ترتیب گلبول سفید آرام آرام کار آیی خود راازدست داده و نابودم یشود. دراین صورت، اگر این بار یک میکروب دیگر وارد بدن شود، گلبول سفید نمی تواند با آن مبارزه کند.

 

باتوجه به این که ویروس ایدز ازطریق روابط معمول و روزمره منتقل نمی شود، افرادی که به ا چ آ ی وی آلوده هستند و یا بیماری ایدز دارند، در روابط معمول اجتماعی خطری برای سایرین نداشته و نیازی به جداسازی آن ها از دیگران نیست.

 

چگونه می توان آلودگی به اچ آی وی را تشخیص داد؟

همان طور که در مبحث قبل اشاره شد ، در مرحله ی بدون علامت هیچ نشانه ای از بیماری وجودندارد، پس در این مرحله، تشخیص آلودگی به ویروس، برای فرد و اطرافیان اوغیرممکن است . یعنی ابتلا به عفونت ا چ آی وی از روی ظاهر فرد  قابل تشخیص نیست .همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، بعد از ورود ویروس، بدن به تدریج ماده ای به نام آنتی بادی تولیدمی کند که با رو ش های آزمایشگاهی در خون قابل تشخیص است و به کمک آن میتوان به آلودگی فرد پی برد . پس در دور ه ی بدون علامت ، فرد هیچ علامت ظاهری ندارد، اما آزمایش او مثبت است . ترشح آنتی بادی تدریجی است ، به همین خاطربعد از ورود ویروس به بدن تا زمانی که سطح آنتی بادی در خون به حد قابل اندازه گیری برسد، بین 2 هفته تا 6  ماه فاصله وجود دارد که به آن دوران پنجره می گویند. در دوران پنجره، باوجود حضور ویروس در بدن، فرد آلوده علامت بالینی ندارد و آزمایش او مثبت نیست.

 

برای مراقبت و درمان فرد آلوده به اچ آی وی یا مبتلا به ایدز چه باید کرد؟

تاکنون هیچ دارویی برای ریشه کن کردن کامل ویروس ایدز ساخته نشده و ویروس واردشده به گلبول های سفید بدن یک فرد را به هیچ طریقی نمی توان ریشه کن کرد. درعین حال داروهایی وجوددارد که با مصرف آن می توان طول عمر مبتلایان به ایدز را طولانی تر و کیفیت زندگی آن ها را بهتر کرد. باتوجه به گران بودن این داروها، مصرف منظم آن ها از زمانی که فرد وارد مرحله ی بیماری(ایدز) شده توصیه می شود.

به افرادی که در مرحله ی بدون علامت هستند از دو جنبه ذیل باید توجه شود:

1.مراقبت های روحی  روانی

این افراد به بیماری مزمنی مبتلا هستند که مورد پذیرش جامعه نیست و موجب طرد آن ها می شود . این بیماران به دلیل وحشت از ننگ و بدنامی در شرایط روحی  روانی نامساعدی قراردارند. از سوی دیگر، بیشتر این افراد تفاوت بین عفونت ا چ آی وی و بیماری ایدز را نمی دانند ، به همین دلیل با شروع آلودگی ، گمان می کنند که زندگی آن ها به پایان رسیده و به شدت ناامید می شوند . بنابراین ، انجام مشاوره های اصولی ودقیق برای کمک به فرد در پذیرش بیماری و فهم تفاوت بین ابتلا به عفونت اچ آی وی و بیماری ایدز ضروری است . درغیر این صورت ، ممکن است فرد به افسردگی دچارشده و یا دست به خودکشی بزند و یا حتی در صدد انتقام جویی برآید.

2 . مراقبت های پزشکی

سیستم دفاعی بدن فرد آلوده به ا چ آ ی وی ضعیف شده، پس امکان ابتلای وی به بیماری های عفونی دیگر زیاد است. سل یکی از بیماری هایی است که هم فرد اچ آی وی مثبت و هم اطرافیان او را تهدیدمی کند . این اف راد بای د دائما تحت نظر بوده و برر سی  شوند و درصورت لزوم، برای پیشگیری و یا درمان سایر عفونت ها، داروهای مورد نیاز را دریافت کنند. تغذیه ی مناسب، ورزش و روحیه ی خوب از سایر عوامل مؤثر در تأخیر ورود به مرحله ی بیماری ایدز هستند.

اگرچه این بیماری درمان قطعی ندارد، اما امروزه افراد مبتلا به ایدز می توانند با مصرف داروهای مخصوص، سا لها به زندگی طبیعی خود ادامه دهند.

 

احتیاط های استاندارد:

1.تمام نمونه های خون و مایعات بدن هر فرد، باید پرخطر و آلوده فرض شوند.

2 .دست ها باید قبل و بعد از معاینه و با آب و صابون به طور صحیح شسته شود(مدت 15

 ثانیه برای معاینه های معمولی و درصورت آلودگی حداقل 5 - 3دقیقه.)

3.قبل از تماس با خون، مایعات و ترشحات بدن(چه خونی و چه غیرخونی به جز عرق) باید از دستکش استفاده شود.

4.معمولاً استفاده از گان و پوشش چشم ضرورتی ندارد، مگر مواقعی که خطر پاشیدن خون و ... به صورت، لباس و پوست وجود داشته باشد.

5. برای معاینه و بستری مگر در موارد خاص به اتاق اختصاصی نیاز نیست.

۴٣

6 .غذای بیماران در ظرف های عادی مثل سایر بیماران سرو شده و نیازی به جداسازی ظرف ها نیست.

7 .وسایل آلوده ای که مجدداً استفاده می شوند، اول باید از آلودگی های قابل رؤیت پاک شوند، سپس درون ظرف های مخصوص برای ضدعفونی حمل شوند.

8.سوزن های استفاده شده هرگز نباید سرپوش گذاری، خم یا شکانده شوند، بلکه باید فوراً آن ها را در سطل های مخصوص غیرقابل نفوذ(Safety box) انداخت وقتی این سطل ها به میزان 2/3-3/ 4 پرشدند باید از گردونه ی مصرف خارج و بعد از ضدعفونی به زباله ی شهری ریخته یا سوزانده شوند.

.9 وقتی خون یا مایعات خونی در مکانی می ریزد:

اولین اقدام پوشیدن دستکش و درصورت لزوم سایر پوشش های  حفاظتی است. مواد قابل جمع آوری باید با دستمال قابل جذب برداشته شوند و م حل با آب و صابون شسته شود . قدم بعدی ضدعفونی محل با محلول رقی قشده ی1/ 10هیپوکلریت سدیم است لازم به ذکر است که محلول ضدعفونی هیپوکلریت سدیم باید در 24 ساعت  اخیر تهیه شده باشد. درصورتی که شیشه ی شکسته و لوازم تیز دیگر در محل ریخته شده ، اول روی آن ها را با حوله ی با قابلیت جذب خوب می پوشانیم، سپ س محلول هیپوکلریت سدیم می ریزیم، بعد از 10 دقیقه مراحل فوق را اجرامی کنیم.

برای ضدعفونی وسایل چندبارمصرف ، درصورت امکان از استریل کردن با حرارت و درصورت عدم دسترسی از مواد پاک کننده ای که در سطح ماکروباکتریسیدال عمل می کنند استفاده می کنیم(ضدعفونی در سطح بالا).درباره ی لوازمی نظیر دستگاه فشارخون و غیره که تنها باپوست در تماس هستند، تمیزکردن وسیله به تنهایی کافی است.اگر کارکنان بهداشتی ضایعات، زخم های باز، التهاب پوست و داشته باشند، تا زمان بهبودی کامل باید از مراقبت مستقیم بیماران و

تماس با وسایل آلوده معاف شوند درغیر این صورت استفاده از دستکش و حتی در مواردی دو دستکش توصیه شده است.

منابع:

راهنمای آموزشی اچ آی وی/ ایدز و بیماریهای آمیزشی(ویژه ی بهورز،مریم سرگلزایی مقدم،

زهرا رضایی، زیر نظر: میترا معتمدی هروی]برای[ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت

سلامت، مرکز مدیریت بیماری ها. تهران: مرکز نشر صدا، . 1384

site :fa.parsiteb.com/news.php?nid=9130

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٥ توسط کیوان خدایاری

بیماریهای مقاربتی

 بیماریهای آمیزشی یا بیماریهای منتقله به دنبال سکس، عفونت‌هایی هستند که پس از تماس جنسی مشکوک با فرد آلوده به فرد غیرآلوده انتقال پیدا می‌کنند. در واقع طیفی از بیماریها هستند که باعث عفونت در دستگاه تناسلی می‌شوند و سکس، تنها راه ابتلا به این نوع بیماری‌هاست. ـ علائم کلی بیماری: در مـردان: به دنبال تماس جنسی نامطمئن و یا داشتن شرکای جنسی متعدد؛ خروج ترشحات چرکی از مجرا یعنی چنانچه آلت تناسلی خود را بدوشند، چرک خارج می‌شود، سوزش و تکرر ادرار، احساس درد در هنگام نزدیکی و بالاخره در برخی از بیماریهای آمیزشی، ممکن است روی خود آلت یک ضایعه یا زخم ایجاد شود که شایع‌ترین بیماری که این علامت را داراست، بیماری «سیفلیس» است. در زنـان: طیف علائم متفاوت است، چرا که برای نمونه بیماری سوزاک در 50 درصد از مبتلایان بدون علامت بوده و در مابقی با ترشحات واژینال عفونی بروز پیدا می‌کند به این ترتیب افزایش این ترشحات درد در هنگام نزدیکی و یا قاعدگی را به همراه دارد. هشدار به آنهایی که رفتار جنسی پرخطر داشته‌اند در زنانی که به بیماری سوزاک مبتلا هستند ممکن است التهابات و عفونت‌ها به دستگاه تناسلی، لوله‌ها و تخمدانهایشان سرایت پیدا کند که ابتلا به بیماری التهابی لگن را در این اشخاص به دنبال خواهد داشت که این بیماری به تدریج باعث چسبندگی‌های لوله و رحم شده که موجب عقیمی فرد می‌شود. ـ سنین شیوع: بیماریهای مقاربتی بیشتر در سنینی که احتمال بروز رفتارهای پرخطر یا سکس بیشترست، دیده می‌شود، که این محدوده سنی به «Sexullactive » شهرت دارد و عمدتا سنین 15 تا 49 سالگی را شامل می‌شود. بدین ترتیب این بیماری در یکسری از افراد از جمله جوانان شیوع بیشتری دارد؛ بویژه آنهایی که به صورت مجرد زندگی می‌کنند و یا آن دسته از جوانانی که در شهرهای بزرگ به سر می‌برند. همچنین، بیماریهای مقاربتی در افرادی که از سطح بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پایین‌تری برخوردارند، بیشتر دیده می‌شود، چرا که تمامی عوامل یاد شده از عوامل مستعدکننده برای ابتلاء به بیماریهای آمیزشی به شمار می‌آیند. یک نکته جالب توجه بیماریهای منتقله از سکس (آمیزشی) در سیاهپوستان بیش از سفیدپوستان شیوع دارد؛ به همین دلیل، آمار مبتلایان به این بیماری در جنوب کشور با شمال آن تفاوت معنی‌داری دارد، چرا که به دلیل اقلیم جغرافیایی و شرایط خاص آب و هوایی، جنوبی‌ها زودتر به بلوغ می‌رسند. سوزاک؛ یکی از شایع‌ترین انواع بیماریهای آمیزشی نام علمی این بیماری، « گونوره» است، که در زنان و مردان دیده می‌شود. اما تفاوت عمدة آن در مبتلایان مونث و مذکر در آن است که سوزاک در زنان در 50 درصد موارد بدون علامت است، درحالی که در مردان 90 تا 95 درصد دارای علایمی همچون «سوزش»، «تکرر ادرار»، «خروج چرک از مجرای ادراری به رنگ زرد مایل به سبز» است. بدین ترتیب فرد به دنبال تماس جنسی مشکوک، پس از یک تا دو هفته متوجه علایم فوق خواهد شد. تـوجـه: معمولا در مسیر ابتلا به بیماری سوزاک، عامل نگران‌کننده بیشتر در مورد زنان مبتلاست. چرا که به دلیل نداشتن علامت بیماری در بیش از نیمی از موارد، عملا باعث شده که به موقع به پزشک مراجعه نکنند. که در صورت تماس جنسی آنها با شرکای جنسی متعدد، دامنة مبتلایان بیماری را گسترش می‌دهند. راههای پیشگیری: بهترین راهکار پیشگیرانه، پایبندی به اصول اخلاقی، ازدواج در سنین پایین و پس از آن نیز حفظ حریم خانواده و عدم تمایل به داشتن شریک جنسی متعدد است. اما چنانچه فردی به هر دلیلی تماس جنسی مشکوک داشت باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای آمیزشی یعنی مقاربت مطمئن، حتما و الزاما از کاندوم استفاده کند. راههای درمان: خوشبختانه بیماریهای آمیزشی به ویژه سوزاک بسیار قابل علاج بوده و با تجویز آنتی‌بیوتیک به صورت کوتاه مدت، بهبودی حاصل می‌شود و عمدتا دارو درمانی مؤثری دارند و در ایران در دسترس است. * فقط چنانچه در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان مناسب، برای فرد ایجاد عارضه می‌کند سایـر مـوارد غیر از این بیماریها (سیفلیس، سوزاک و عفونت‌های کلامیدیایی) بیماریهای دیگری نیز هستند که جزء بیماریهای عفونت‌های دستگاه تناسلی به شمار می‌آیند؛ همچون «هرپس» که ویروسی است و زخمهایی را در دستگاه تناسلی زنان و مردان ایجاد می‌کند. این ضایعات معمولا آبدار و وزیکولر بوده و فرد موقع نزدیکی، درد زیادی را متحمل می‌شود. این بیماری از مرد به زن و بالعکس قابل انتقال است؛ از این‌رو توصیه می‌شود که حتما برای مقاربت از کاندوم استفاده شود.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٥ توسط کیوان خدایاری

استخوان ایرانی‌ها زودتر پوک می‌شود

میزان ابتلا به پوکی استخوان در ایران به مرحله ی بحران رسیده است. تحقیقات نشان می‌دهد 90 درصد خانواده‌های ایرانی به‌ دلیل تغذیه نامناسب و مصرف پایین لبنیات در ایران به پوکی استخوان مبتلا هستند.

گزارش‌های وزارت بهداشت حاکی از آن است که میزان مصرف سرانه شیر در اروپا 300 تا 400 کیلوگرم در سال است، اما سرانه مصرف شیر در ایران برای هر نفر 90 کیلوگرم تعیین شده است و سرانه پایین مصرف شیر و فراورده‌های لبنی در کشور باعث شده تا در حوزه سلامت، هزینه بالایی جهت رفع پوکی استخوان صرف شود.
زنان، همچنان در صدر

دکتر حمیدرضا آقایی میبدی، فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه پوکی استخوان یک بیماری بدون علامت است و تا منجر به شکستگی نشود علامتی ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر 5/4 درصد زنان و 3/2 درصد مردان بالای 50 سال مبتلا به پوکی استخوان هستند. همچنین در همین گروه سنی 35 درصد مردان و 40 درصد زنان ضعف استخوانی(استئوپنی) دارند.

برای پیشگیری از پوکی استخوان باید از سنین پایین اقدام کرد، چون استخوان‌ها در دهه سوم زندگی (20 تا 30 سال) به حداکثر قدرت استحکام خودشان می‌رسند و در زنان بعد از سنین یائسگی به‌دلیل کاهش هورمون‌های جنسی افت پیدا می‌کنند.
شکستگی استخوان ران

پوکی استخوان در واقع خالی‌شدن استخوان از مواد سازنده آن است. در این بیماری گاهی فرد در تمام استخوان‌های خود احساس درد و سوزش می‌کند و گاهی حتی فرد متوجه شکستن استخوان نمی‌شود، چنان ‌که گاهی فشارهای کوچک مثل خم‌شدن یا بلندکردن یک جسم سنگین و یا حتی سرفه می‌تواند موجب شکستگی استخوان شود.

طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در سراسر دنیا در حال افزایش است، در حالی که پوکی استخوان تا 20 سال پیش نادیده گرفته می‌شد که به‌علت نداشتن راهی برای اندازه‌گیری دانسیته استخوان و درمان بیماری بود.

آمارها می‌گوید در ایران در طول یک سال، شاهد از دست‌دادن 36 هزار و 761 سال از عمر کل جامعه به‌علت این بیماری هستیم.

کارشناسان، تغذیه مناسب، نوشیدن حداقل 2 لیوان شیر در روز، ورزش کردن و استفاده از نور خورشید را مهم‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان می‌دانند.
30 درصد دختران نوجوان در آینده دچار پوکی استخوان می‌شوند

ورزش به تراکم استخوان‌ها می‌افزاید، از پوکی آنها پیشگیری می‌کند و مقاومت اسکلت بدن در برابر شکستگی‌ها را بالا می‌برد. اکثر ورزش‌ها این خاصیت را دارند، اما بهترین آنها ورزش‌هایی هستند که تمام اندام ها را درگیر می‌کنند.

نتایج یک بررسی نشان داده است که پیاده‌روی از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. بسکتبال و فوتبال نیز ساختار استخوان را متراکم می‌کنند و این یک مزیت به شمار می‌رود، زیرا بافت متراکم‌تر در برابر پوکی استخوان مقاوم است و به راحتی نمی‌شکند.

دکتر محمود شیرازی، متخصص ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل می‌گوید: «30 درصد دختران نوجوان کم‌تحرک در آینده دچار پوکی استخوان می‌شوند.

پوکی استخوان ممکن است بسیار پیش رود، حتی تا آنجا که ممکن است فرد با یک زمین خوردن ساده برای همیشه بستری شود.

تنها راه مقابله با ابتلا به این بیماری و عوارض آن که شکستگی لگن و ران، درد شدید ستون فقرات و قوز از جمله ی آنهاست، ورزش کردن، تغذیه صحیح و استفاده از ویتامین D است.»

بسیاری از پزشکان و متخصصان تأثیر مثبت ویتامینD بر عدم‌ ابتلا به بیماری پوکی استخوان را تأیید کرده‌اند و معتقدند بهترین و ارزان‌ترین منبع ویتامین D در کره زمین نور خورشید است.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به‌مدت 10 الی 15 دقیقه بین ساعات 10 صبح یا 4 بعدازظهر، بخشی از ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. تابش نور خورشید از پشت پنجره، موثر نیست. همچنین این زمان از 10 الی 15 دقیقه نباید بیشتر شود.
استخوان
راه‌های تشخیص

غالباً پوکی استخوان به‌طور تصادفی و در نتیجه عکسبرداری با اشعه X نمایان می‌شود.

در بسیاری از موارد هم تنها علامتی که از پوکی استخوان موجود است، درد پشت پس از ایستادن طولانی مدت است که پس از کمی استراحت برطرف می‌شود؛ اما گاهی هیچ نشانه‌ای از پوکی استخوان وجود ندارد تا اینکه شکستگی رخ می‌دهد.

گفتنی است تنها آزمایشی که می‌تواند برای سنجش استحکام استخوان به کار رود، تراکم‌سنجی(دانسیتومتری) است.

این آزمایش می‌تواند روی مچ دست یا ستون مهره‌ها انجام گیرد که ارزش تشخیصی هر دو به یک میزان است.

این آزمایش‌ها برای تشخیص و پیگیری درمان پوکی استخوان، دقیق‌تر از عکسبرداری با اشعه X هستند.
عوارض بیماری

مهم‌ترین عارضه پوکی استخوان، شکستگی است. بیشترین شکستگی ها در این بیماری، در ناحیه مفصل ران در محل اتصال به لگن و در ستون فقرات که معمولا وزن بدن را تحمل می‌کند رخ می‌دهد. شکستگی در ناحیه مچ دست نیز شایع است. شکستگی در ناحیه لگن در اثر زمین‌خوردگی ایجاد می‌شود که سبب ناتوانی شدید و حتی مرگ پس از جراحی می‌شود.

آمارها در ایران می‌گویند 50 درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان، شکستگی ران داشته‌اند که پس از این اتفاق، 20‌درصد از نظر زندگی وابسته به دیگران شده‌اند و 20 درصد دیگر زندگی‌شان به خطر افتاده است. طبق این آمار، در یکسال، 5 هزار شکستگی در استخوان ران در زنان و 500 مورد شکستگی در ستون فقرات و 2 هزار شکستگی در ناحیه مچ اتفاق می‌افتد.
راه پیشگیری

کارشناسان معتقدند بیشترین رشد استخوان در سنین بین 11 تا 17سالگی است و تا 30 سالگی بر تراکم استخوان‌های بدن افزوده می‌شود؛ بنابراین در سنین جوانی باید برای جلوگیری از پوکی استخوان فکری کرد و نباید فراموش کرد الگوهای مدرن امروزی برای زیبایی اندام مانند مانکن‌ها و نیز پیروی از شیوه‌های جدید لاغری، می‌تواند به استخوان‌های دختران آسیب جدی بزند و زمینه‌ای برای بروز پوکی استخوان در سال‌های بعدی باشد.
میزان بیماری در ایران و جهان

اطلاعات در مورد شیوع پوکی استخوان در مناطق مختلف دنیا هنوز محدود است؛ به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه، آمار دقیقی وجود ندارد. شیوع این بیماری از کشوری به کشور دیگر یا حتی در مناطق مختلف داخل یک کشور متفاوت است و بستگی به نژاد، وضعیت تغذیه، فعالیت بدنی، سبک زندگی، بیماری‌ها، مصرف داروها، سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده و مصرف دخانیات دارد.

با این حال، بعضی مطالعات در سطح محدود انجام شده است که می‌تواند تا حدودی وضعیت کشور ما را در مقایسه با کشورهای دیگر روشن کند.

مطابق آمار موجود، متوسط تراکم استخوان افراد سالم کشور ما در مقایسه با افراد ژاپنی حدود 9/3 ‌درصد بالاتر و در مقایسه با آمریکا 6/4 درصد کمتر است. این در حالی است که آمارها در کشور آمریکا نشان می‌دهد حدود 55‌ درصد آمریکایی‌ها به‌خصوص زنان، در معرض خطر شکستگی و پوکی استخوان هستند و حدود 8 میلیون زن و 2 میلیون مرد در آمریکا پوکی استخوان دارند.

از هر 4 زن ایرانی بالای 50 سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلاست. این در حالی است که آمارهای جهانی، فاصله معنی‌داری با آمار کشور ما دارد.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٤ توسط کیوان خدایاری

 

"  کم خونی فقر آهن "

 

کم خونی چیست؟

کم خونی وضعیتی است که درآن ، تعداد یا اندازه گلبول های قرمز  یا مقدار هموگلوبین موجود درخون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود .

کم خونی فقر اهن

شایع ترین کم خونی که در جامعه ما دیده می شود کم خونی ناشی از کمبود آهن می باشد که به اصطلاح به آن "کم خونی فقر آهن" گفته می شود. آهن یکی از عناصر اصلی و ضروری ساخت هموگلوبین است. هموگلوبین در حمل اکسیژن از هوای بیرون به داخل ریه و سپس به گردش خون و در نهایت رساندن اکسیژن به بافت ها نقش دارد. اگر این ماده مغذی به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد کم خونی فقر آهن بروز می کند. کمبود آهن و کمخونی ناشی از آن در واقع  شایع ترین مشکلات تغذیه ای در جهان است و بیش از 2 میلیارد نفر از مردم جهان دچار کمبود آهن و کم خونی هستند. بر اساس بررسی کشوری شیوع کم خونی فقر آهن در زنان49-15ساله، بیشترین میزان شیوع کمبود آهن در دختران19-15ساله(39درصد)گزارش شده است.آگاهی از منابع غذایی آهن و اهمیت مصرف مکملهای تغذیه ای بخصوص در افراد آسیب پذیر و عمل به آنها در پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن بسیار ضروری است.

دلایل کم خونی فقر اهن

دلایل گوناگونی برای فقر آهن وجود دارد که از آن جمله می توان به علل زیر اشاره کرد :

1 – دریافت نا کافی آهن به دلیل رژیم غذایی مورد استفادهای که در آن آهن کمی وجود دارد ، مانند بعضی از رژیم های گیاه خواری .

2 – جذب ناکافی آهن در اثر اسهال ،  مشکلات گوارشی یا تداخلات داروئی

3 – افزایش نیاز به آهن برای افزایش حجم خون در دوران نوزادی ، نوجوانی ، بارداری و شیر دهی .

4 – خون ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه ، در اثر جراحات و بیماری های بدخیم.

 

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

بعضی از علائم کم خونی آهن عبارتند از :

 

1 – رنگ پریدگی زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم

2 – خستگی زود رس

3 – بی تفاوتی

4 – سرگیجه و سردرد و سیاهی رفتن چشمها

5 – خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها

6 – حالت تهوع و بی اشتهایی

7 – در کم خونی های شدید گود شدن روی ناخن وتپش قلب و تنگی نفس

 

 

عوارض کمبود آهن در سنین بلوغ

 

 کاهش سرعت رشد ،کاهش ضریب هوشی (5-10 امتیاز کمتر از حد طبیعی )، کاهش قدرت یادگیری( افت تحصیلی )،کاهش ظرفیت کاری،تغییرات رفتاری(خستگی، بی تفاوتی، انزوا و ازدست دادن اعتماد به نفس) ،افزایش ابتلا به بیماریها،افزایش غیبت از مدرسه،هدر رفتن سرمایه گذاری های آموزشی، افزایش شیوع وشدت کم خونی فقرآهن در دوران بارداری-افزایش تولد نوزادان کم وزن و نارس.

 

تشخیص

بوسیله ی علائم بالینی و انجام ازمایش خون

 

 

درمان

 

1-استفاده از مکمل های خوراکی:

 

برای درمان کم خونی چند روش وجود دارد که بهترین و کم خطرترین راه ،استفاده از مکمل های خوراکی است . درمان با نمک های ساده آهن ، چون سولفات فرو خوراکی ، کاملاً موثر بوده و به شکل قرص ، کپسول یا مایع است که  مصرف آن ها باید تا چند ماه ادامه یابد .

 

*نکاتی درباره ی مصرف  قرص اهن:

 

- توجه داشته باشید که قرص های آهن را وقتی معده خالی است، میل کنید (حداقل نیم ساعت قبل از غذا ) تا جذب آن بهتـر باشد .

 

- اگر با مصـرف این گونـه قرص ها دچار عوارض گوارشی مثل حالت تهوع می شوید، می توانید با مقدار غذای کمی آن را میل کنید .( البته به غیر از شیر)

 

- اگر داروهای دیگری مصـرف می کنیـد ، بعـد از خوردن آهـن حداقل 2 ساعت صبـر کنیـد و سپس داروهای دیگر را مصرف نمایید . به خصوص اگر داروهای ضد اسید و تتراسایکلین مصرف می کنید.

 

- همیشه به یاد داشته باشید که این قرص ها می تواننـد اجابـت مـزاج را سیاه رنگ کنند و نیـز باعث  یبوست شونـد که برای کاهش ان می توانید از غذا های پر فیبر مثل میوه و سبزی جات با آب فراوان استفاده نمایید.

- در افرادی که کم خونی فقر اهن در انها به اثبات رسیده  باید طی شش ماه هر روز سه قرص آهن( قبل از هر وعده غذایی یک عدد) استفاده و در شش ماه بعدی مقدار کمتری مصرف کرده و آن را به روزی یک عدد برسانند.(البته با تجویز پزشک)

 

- مکمل های آهن را 2 تا 3 ماه پس از طبیعی شدن آزمایش خون ادامه دهید.

 

-مصرف خودسرانه و بیش از حد قرص‌ آهن برای سلامت افراد خطرناک است. مصرف بسیار و نامناسب آهن باعث ایجاد رسوب در کبد انسان  و بروز بیماری ، لکه‌های پوستی و گاهی ایجاد مسمومیت در فرد مصرف کننده می‌شود.

 

2-رژیم غذایی:

 

از ایـن قرص ها که بگذریم تـوجـه به رژیم غذایی هم از اهمیـت فراوانی برخوردار است . سعی کنیـد غذاهای آهن دار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منابع غذایی آهن دار عبارتند از جگر، قلوه ، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ ، بادام ،پسته، گردو،سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.

 

*عوامل تسریع کننده ی جذب اهن

 

1. اسید سیتریک و اسید اسکوربیک ( ویتامینC) که درآلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل کلم، سبزی ها ، آب پرتقال، لیمو شیرین ، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند، می توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند-.

2. اسید مالیک و اسید تارتاریک که در هویج ، سیب زمینی، چغندر، کدو تنبل ، گوجه فرنگی، کلم پیچ و شلغم موجود است ، سبب افزایش جذب آهن می شود.

3. محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می شوند.

 

 

*عوامل کاهنده جذب آهن در بدن عبارت اند از: چای ، قهوه و دم کرده های گیاهی که حتما باید با فاصله ی حداقل نیم ساعت با غذا و همچنین قرص آهن مصرف شود.

 

استراتژی های پیشگیری

- استراتژی های  WHO  برای پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن: مکمل  یاری(آهن یاری)-آموزش تغذیه-غنی سازی مواد غذائی

استراتژی های پیشگیری در ایران:

1-برنامه ی آهن یاری دختران راهنمایی و دبیرستان:

نحوه اجرای برنامه آهن یاری دختران دبیرستانی و راهنمایی یک قرص فرفولیک در هفته و در یک دوره 4 ماهه (16 هفته) در سال مصرف می شود.

2-افزودن آهن به آرد :فقط در شهر بوشهر اجرا می شود چون بالاترین شیوع کم خونی فقر اهن کشور را دارد.

**بنابراین برای پیشگیری و کنترل کم خونی باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

1-    برای پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن از  مکمل یاری(آهن یاری) و آموزش تغذیه بهره جویند.

2- یک قرص سولفات فرو در هفته و در یک دوره 4 ماهه (16 هفته) در سال مصرف کنند.

3- از عوامل افزاینده جذب آهن همرا با قرص آهن و منابع غذایی آهن مصرف کنند.

3- عوامل کاهنده جذب آهن را همرا با قرص آهن و منابع غذایی آهن  مصرف نکنند.

4- توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی فقر آهن را رعایت نمایند.

5- برای کاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آهن,آنرا بعد از غذا و با معده پر مصرف کنند.                                                                                                                              

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢۳ توسط کیوان خدایاری

ورزش دردرمان دیابت بسیار موثر است، زیرا نه تنها باعث پایین آوردن قند خون وکاهش مقاومت بدن به انسولین می شود، بلکه خطر بیماریهای قلبی عروقی ونیاز به دارو در دیابت نوع 2(دیابت غیروابسته به انسولین) را کاهش می دهد. به طور خلاصه فوائد برنامه منظم ورزشی برای افراد دیابتی به صورت ذیل است: افزایش قدرت ماهیچه ها وآمادگی عضلانی . بهبود وضعیت روانی وایجاد اطمینان وآرامش روحی برای برخورد با مشکلات . کنترل وزن وتنظیم اشتها . افزایش حساسیت نسبت به انسولین ودر نتیجه کاهش نیاز به انسولین برای مصرف قند(انرژی) در عضله . کاهش میزان چربی های خون . کاهش فشار خون . محافظت از بیماری های قلبی، عروقی،پوکی استخوان والتهاب مفاصل

نکات زیر رادر مورد ورزش مورد توجه قرار دهید:

1)بهترین زمان ورزش،1تا3 ساعت بعد از غذا است. 2)برای اینکه ورزش بیشترین اثر را روی بدن شما داشته باشد،باید حداقل 3تا4بار درهفته وهربار30دقیقه یابیشتر ورزش کنید.می توانید بجای 30دقیقه ورزش پیوسته،درطول روز سه بار وهربار 10دقیقه ورزش نمائید. 3)ممکن است قبل ویا بعد از ورزش لازم باشد به منظور پیشگیری از افت قند خون(هیپوگلیسمی)،یک وعده کوچک بخورید.مقدار این میان وعده به سطح قند شما بستگی دارد. 4)همیشه یک ماده غذایی حاوی کربوهیدرات مثل شکلات یا آب نبات همراه داشته باشید ودر صورتیکه علائم پایین افتادن قند خون(لرزش، عرق کردن،تپش قلب و...)پدید آمدند،آن را مصرف کنید. 5)در افراد مبتلا به بیماری دیابت که انسولین یا داروهای کاهنده خون مصرف می کنند، کاهش قند خون مشکلی است که با ورزش پیش می آید. 6)در دیابت نوع 2، ورزش تا حدود زیادی باعث افزایش حساسیت سلولها نسبت به انسولین وکاهش مقاومت به انسولین می شود واز آنجایی که این حساسیت ایجاد شده به انسولین 48 ساعت بعد از ورزش دوباره از بین میرود، لذا تکرار ورزش در دوره های منظم برای کاهش مقاومت به انسولین در دیابت نوع 2 لازم است 7) مدت وشد ت برنامه ورزشی خود را به تدریج (ونه ناگهانی)افزایش دهید تا بتوان آن را با غلظت گلوکز خون تنظیم نمایید . 8)به میزان کافی آب بنوشید تا جایگزین مایعی که هنگام عرق کردن حین ورزش از شما دفع شده است، بشود. 9)پس از ورزش پاهای خود را از نظر تاول یا قرمز شدگی به دقت معاینه کنید ودر صورت وجود نشانه های فوق با پزشکتان تماس بگیرید. 10)تست قند خون قبل وبعد از ورزش،به تعیین نوع برنامه ورزشی شخص دیابتی بسیار کمک می کند ودر کل به ازای هر یک ساعت ورزش، خوردن 15 گرم کربو هیدرات اضافه تر قبل وبعد از ورزش، احتیاج می شود برای ورزشهای شدیدتر ،30گرم کربو هیدرات در هر یک ساعت ممکن است نیاز شود. ورزش با شدت متوسط ومدت کمتر از 30 دقیقه ندرتاّ احتیاج به مصرف کربوهیدرات یا انسولین اضافه تر دارد ولی با این وجود اگر قند خون کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد مصرف یک وعده غذا ی کوچک وکم حجم لازم است. 11) درصورتیکه قندخون شما بالاتراز 250mg/dl است ودر ادرارشما کتون وجود دارد یا قندخون بالاتراز300 mg/dlبدون دفع کتون دارید،ورزش نکنید زیرا دراین حالت نیاز شما به انسولین افزایش می یابد وممکن است قندخون بالا رود وشما را درمعرض خطر قرار دهد(خطرکمای دیابتی).

نکته مهم: تحقیقات جدیدی که روی بیماران مستعد دیابت pre-diabetes(یعنی افرادیکه سطح گلوکز خونشان بالاترازحد طبیعی بوده اما هنوز درحدی نبوده که بعنوان دیابت فعال طبقه بندی شود.دراین افراد خطربروز دیابت خیلی زیاد است)انجام شده است،نشان داده است افرادی که حداقل 150دقیقه درهفته (روزانه 30دقیقه بمدت پنج روز)ورزش کرده اند وحداقل 5-7درصد وزن خود را ازدست داده اند،احتمال بروز دیابت نوع2 را درخود بمقدار58 درصد کاهش داده اند.

ورزشهای سنگین یا طولانی می تواند موجب ترشح آدرنالین وهورمونهای دیگر شده که با اثرات انسولین مقابله کنند و موجب بالا رفتن گلوکز خون شما گردند. اگر در ورزشهای طولانی وسنگین شرکت می کنید، انسولین وداروهای خوراکی شما بایستی توسط پزشک تغییر داده شوند.

 برنامه ایمن سازی کودکان با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک

توضیحات

نوع واکسن

سن

درکودکان زیر یک سال مقدار
 واکسن  ب ث ژ-
 میلی لیتر5/0
 معادل نصف دوز بالغین است

ب . ث . ژ - فلج اطفال *
هباتیت ب **

بدو تولد

 

سه گانه - فلج اطفال - هباتیت ب

ماهگی  2

 

سه گانه - فلج اطفال

4 ماهگی

 

سه گانه - فلج اطفال - هباتیت ب

6 ماهگی

این واکسن شامل واکسنهای سرخک سرخجه و اوریون
می باشد

MMR

 12 ماهگی

 

سه گانه - فلج اطفال + MMR

 18 ماهگی

 

سه گانه - فلج اطفال

4 تا 6 سالگی ***

 اطفال است  منظور از فلج اطفال قطره خوراکی فلج *

** واکسن هپاتیت ب کودکان نارس با وزن کمتر از 2000 گرم چنانچه در وقت مقرر مراجعه نموده باشند در 4نوبت ( بدو تولد – یک ماهگی – دو ماهگی و 6 ماهگی ) انجام می شود


*** پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه  هر ده سال یک بار واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان بایستی تزریق شود


با توجه به اهمیت تکمیل واکسیناسیون در زمان مقرر چنانچه کودکی به موقع در زیر یک سال برای دریافت واکسنهای خود مراجعه ننماید برای رساندن  هر چه سریعتر فرد به زمان معمول واکسیناسیون تنظیم زمان مراجعه واکسنهای سه گانه پولیو و هپاتیت ب در سه نوبت به شرح ذیل خواهد بود 

1- حداقل فاصله بین نوبت واکسنهای سه گانه یک ماه
2- حداقل فاصله بین نوبت واکسنهای فلج اطفال یک ماه
3- حداقل فاصله بین نوبت اول و دوم هپاتیت ب یک ماه
4- حداقل فاصله بین نوبت دوم و سوم هپاتیت ب دو ماه

 

 

 

 

جدول ایمن سازی کودکانی که از یک سالگی تا 6 سالگی در موقت مقرر مراجعه ننموده اند

سه گانه - فلج اطفال - ب ث ژ و هپاتیت ب MMR

اولین مراجعه

سه گانه - فلج اطفال - هپاتیت ب

یک ماه بعد از اولین مراجعه

سه گانه - فلج اطفال

یک ماه بعد ازدومین مراجعه

سه گانه - فلج اطفال - هپاتیت  ب

6 ماه تا یک سال بعد ازسومین مراجعه

سه گانه (حداقل یک سال فاصله با نوبت قبلی ) MMR و فلج اطفال

6-4 سالگی

1- بعد از 6 سال تمام ( 6 سالگی و 11 ماه و 29 روز ) تزریق واکسن سه گان ه ممنوع است و باید از واکسن دوگانه  ویژه بزرگسالان استفاده شود
2- در صورتیکه سن کودک هنگام تزریق یادآور اول سه گانه و فلج اطفال چهار سال یا بیشتر باشد یادآور دوم
لزومی ندارد
3- پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه بایستی واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان هر ده سال یک بار تکرار شود
4- چنانچه سن کودک هنگام تزریق نوبت اول        بین 4-6 سالگی باشد نوبت دوم بایستی 6 ماه تا یکسالگی
بعد از نوبت اول تزریق گردد
5- بعد از یک سالگی قبل از تلقیح ب ث ژ بایستی تست مانتو انجام شود و در صورت منفی بودن  ب ت ژ
تلقیح گردد
6- کسانیکه بدنبال تزریق ب ث ژ اسکار نداشته اند نیاز به تزریق مجدد ب ث ژ ندارند

 

 

 

 

   

 

 

جدول ایمن سازی افراد 7 تا 18 ساله که در وقت مقرر مراجعه نکرده اند

دوگانه ویژه بزرگسالان - فلج اطفال- MMR  - هپاتیت ب

اولین مراجعه

دوگانه ویژه بزرگسالان - فلج اطفال - هپاتیت ب

یک ماه بعد ازاولین مراجعه

دوگانه ویژه بزرگسالان - فلج اطفال

یک ماه بعد از دومین مراجعه

دوگانه ویژه بزرگسالان فلج اطفال - هپاتیت ب MMR

6ماه تا یک سال بعد از سومین مراجعه

دوگانه ویژه بزرگسالان و هر ده سال یک بار تکرار شود

10سال بعد از چهارمین مراجعه

 

 

ایمن سازی زنان سنین باروری ( 49 – 15 ساله ) بدون سابقه ایمنی سازی
 با واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان *

طول دوره ایمنی

درصد محافظت

حداقل فاصله

نوبت

0

0

-

اول

سه ساله

80

یک ماه

دوم

پنج ساله

95

شش ماه

سوم

ده ساله

99

یک سال

چهارم

تا پایان سن باروی **

99

یک ساله

پنجم

           

 

* زنان سنین باروی دارای سابقه واکسیناسیون باید با احتساب واکسنهای قبلی طبق این جدول واکسیناسیون را ادامه دهند .

 


** برای حفظ ایمنی کافی پس از پنج نوبت واکسن دوگانه بزرگسالان باید هر ده سال یک بار تکرار شود

ایمن سازی زنان باردار بدون سابقه ایمن سازی یا واکسیناسیون ناقص *

دفعات

نوع واکسن

تاریخ مراجعه

نوبت اول

دوگانه ویژه بزرگسالان

اولین مراجعه

نوبت دوم **

دوگانه ویژه بزرگسالان

یک ماه بعد


* کسانیکه سابقه واکسیناسیون ناقص دارند باید واکسیناسیون آنها با توجه به سابقه قبلی و مطابق برنامه ایمنی سازی زنان 49 – 15 سال تکمیل گردد


** ادامه ایمن سازی طبق جدول ایمن سازی زنان 59 – 15 ساله

 

 

 

 

  

ایمن سازی علیه بیماری (( هپاتیت ب )) برای گروههای پرخطر

زمان تزریق

نوبت

در اولین مراجعه

اول

یک ماه بعد از نوبت اول

دوم

شش ماه بعد از نوبت اول

سوم

 


نکات مورد توجه در رابطه با تزریق صحیح انسولین در بیماران مبتلا به دیابت

اندازه گیری دقیق قند خون اهمیت زیادی دارد .چنانچه انسولین به درستی تجویز شود،در یک فرد وابسته به انسولین به عنوان یک داروی نجاتبخش حیات عمل میکند ولی در صورت تجویز نادرست باعث بروز عوارضی میشود که از آسیب بافتی تا شوک انسولینی متغیر هستند. معمولا با تزریق دو بار یا بیشتر انسولین در روز میتوانقند خون بیمار را کنترل کرد.

سرنگ انسولین : برای تزریق انسولین سرنگ های 100 واحدی در دسترس هستند. بیماران می توانند با رعایت بهداشت فردی تا چهار بار از یک سرنگ انسولین استفاده کنند پس از تزریق برای استفاده مجدد از سرنگ، انسولین باقی مانده در آن را تخلیه کرده، سرپوش سوزن را در محل خود قرار داده و سرنگ را در یخچال نگهداری کنید.

نگهداری انسولین: انسولین هرگز نباید منجمد شود یا در دمای بیش از 27درجه سانتیگراد نگهداری گردد. انسولین را تا یک ماه می توان در حرارت اتاق نگهداری کرد. اگر در مدت یک ماه مصرف نشود باید در یخچال گذاشته شود، زیرا در غیر این صورت قدرت اثر خود را از دست خواهد داد.

آماده سازی و تزریق انسولین: انسولین کدر و شیری رنگ را باید قبل از مصرف با برگرداندن آرام ویال و غلطاندن آن در بین دو دست کاملا مخلوط کنید و بیمار باید یاد بگیرد که چگونه انسولین را با مقدار صحیح درون سرنگ بکشد و همچنین ضمن استفاده از سرنگ شرایط استریل را رعایت نماید،هنگام گذاشتن سرپوش سوزن نکات ایمنی را رعایت کند و سرنگهای استفاده شده را در یک ظرف پلاستیکی محکم (ظرف خالی مواد شوینده) بیندازد.

انتخاب و چرخش محل تزریق: استفاده مکرر از یک محل برای تزریق می تواند به مرور باعث آسیب  به بافت گردد. تغییرات بافتی حاصله می تواند باعث کاهش جذب انسولین گردد که به عدم کنترل بیماری می انجامد برای پیشگیری از بروز این مشکل، محل تزریق را به دقت انتخاب کرده و به طور منظم تغییر دهید و حتی الامکان از عضلاتی که فعالیت زیادی دارند استفاده نکنید زیرا کار شدید عضلانی سرعت جذب را افزایش می دهد .   

خصوصیات محل های تزریق :                        

1- به راحتی در دسترس باشند (ران، بازو ،شکم و باسن)                     

2- حساسیت کمی به درد داشته باشند .                                              

3-از نظر چشمی و لمسی طبیعی به نظر برسند. 

 تکنیکهای خود تزریقی : وسایلی که باید برای استفاده در منزل تهیه نمایید، شامل انسولین نسخه شده، پنبه و سرنگ های مورد تایید همراه با سوزن  می باشد. استفاده از الکل برای تمیز کردن پوست توصیه نمی شود .

با یک دست پوست محل تزریق را بکشید و ناحیه وسیعی را با انگشتان بگیرید تا محل تزریق ثابت شود با دست دیگر سرنگ را مانند مداد بگیرید و سوزن را به طور عمودی وارد پوست کنید و پیستون را تا آخر فشار دهید.

اگر قرار است دو نوع انسولین را در یک سرنگ مخلوط کنید ابتدا باید انسولین کریستال را بکشید.

آموزش به بیمار :

قبل از فعالیت و ورزش غذای کافی بخورید .

وعده های غذایی را حذف نکنید.

تقریبا هر 5-4 ساعت یک وعده غذایی یا غذای مختصر بخو رید .

قند خون را به طور  مرتب کنترل کنید .

بازوبند هویت پزشکی بپوشید .

به طور منظم به پزشک مراجعه کنید .

مقدار انسولین را فقط تحت نظر پزشک تغییر دهید .

علائم شوک انسولین ودرمان آن که شامل موارد زیر است به اعضای خانواده و همکارانتان آموزش دهید :

علائم : تعریق ، لرزش ، عصبانیت ، گرسنگی وضعف

علل : انسولین بیش از حد ، فعالیت شدید و نخوردن غذای کافی

درمان اولیه :15-10گرم قند ساده مثلا 2تا3 قرص گلوکز ساده .یک لوله ژل گلوکز .نیم یا یک فنجان اب میوه

خوردن یک غذای مختصر پس از درمان اولیه شامل نشاسته وپروتئین مثل نان وپنیر. شیر ونان سوخاری یا نصف ساندویچ .

 

عوارض انسولین درمانی :

واکنش های حساسیتی موضعی به صورت قرمزی ، تورم ، درد، سفتی و کهیربه اندازه4-2سانتیمتر در محل تزریق .

از بین رفتن بافت چربی زیر جلدی که به صورت فرورفتگی در پوست بروزمی کند .

مقاومت به انسولین که شایع ترین علت آن چاقی است وبا کاهش وزن از بین میرود .

بالا رفتن قند خون هنکام صبح که نیاز بیماران را به تزریق انسولین در ساعات اولیه روز افزایش می دهد این پدیده با تزریق انسولین NPH عصر قبل از شام رخ می دهد که برای پیشگیری از آن NPHعصر را قبل از خواب تزریق کنید .

تهیه کننده: کیوان خدایاری

                               

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢٢ توسط کیوان خدایارینوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/٢۱ توسط کیوان خدایاری

با سلام

دوستان عزیزی که تمایل به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال91 دارند باید هرچه زودتر تصمیم خود را در مورد انتخاب رشته مورد علاقه و گرایش مورد نظر بگیرند.

اینجانب رشته و گرایش مرتبط با دوره کارشناسی را پیشنهاد می کنم و آن را مقدم بر تغییر رشته می دانم.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/۱٩ توسط کیوان خدایاری

با سلام

از PTCAزمانی استفاده می شود که ضایعه آترواسکلروتیک پیشرفته ای در جدار عروق کرونی تشکیل شده باشد بااستفاده از کاتتری که درنوک خود دارای نوعی بالون می باشد  بعداز (انجام آنژیوگرافی وتعیین محل ضایعه )

تحت فلورسکوپی به سمت ناحیه ی ضایعه  رفته و بالون در آنجا پر شده وبا اعمال فشار های متناوب بر روی پلاک مربوطه سبب کشیده شدن دیواره ی عروق ، شکسته شدن پلاک ها وبازشدن عروق خونی می گردد

 آنزپلاستی موفق

•در مورد عروقی مطرح است که تنگی ایجاد شده د رآن کمتر از 50% قطر عروق را درگیر کرده باشد

موفقیت آمیز بودن PTCAتحت تاثیر

.1سن
.2عملکرد قلبی
.3بیماری های زمینه ای
•اگر بعداز درمان ترمبو لیتک همچنان تنگی شدیدی باقی مانده باشد از PTCA برای برطرف نمودن آن استفاده می شود
 

اندیکاسیون های PTCA  :

•تخفیف نشانه ها دربیمارانی که دچار گرفتاری یکی از عروق یا عروق چندگانه کرونری شده اند
•بیماران مبتلا به علامت CHD
•به صورت اورژانس در  بیماران مبتلا به MI  حاد و آنژین صدری ناپایدار
•در بیمارن که دچار درد های آنژینی بوده و تست ورزش مثبت داشته اند (بدون وجود درگیری در LAD)
 
محدودیت انجام PTCA  :
.1ضایعاتی که موقعیتی دارند  که به خوبی شناخته شده نیستند
.2وجود ضایعات در خم عروقی یا محل دو شاخه شدن عروق که دسترسی کاتتر های آنژیوپلاستی را مشکل می کند
.3بیمارانی که سابقه ی CABG داشته یا قبلا PTCA  شده اند

 نحوه انجام عمل :

 در بخش کاتتریسم کاتترهای  آنژیوپلاستی یا شیت ها از طریق شریان فمورال وارد می گردد

تحت فلورسکوپی به سمت ضایعه پیش می رود در این زمان کتتر بالون دار مربوط از داخل شیت عبور کرده و به صورت رتروگراد به جلو فرستاده می شود

جهت پیشگیری از اسپاسم عروقی و به حداکثر رساندن وازودیلاتاسیون کرونری برای سهولت انجام پروسیجر از انفوزیون نیتروگلیسرین و مسدود کننده های کانال کلسیم استفاده می شود

 کاتتر بالون دار در محل ضایعه قرارمی گیرد ، پر و خالی می شود

•زمان هر بار پر شدن نباید بیش از S 90 طول بکشد
•در طول عمل برای جلوگیری از تشکیل لخته بیمار به طور سیستمیک هپارینیزه  می شود

 خطرات PTCA  :

•خطرات بالینی :
.1در سن بیشتر از 65 سال
.2وجود آنژین صدری ناپایدار
.3نارسایی احتقانی قلب
.4نارسایی مزمن کلیوی
•خطرات آناتومیک یا آنژیو گرافیک :
.1در گیری سه عروق کرونی
.2تنگی شدید LAD
.3درگیری بخش پروگزیمال سیرکومفلیکس
.4کسر تخلیه ای (EF ) کمتر از 30%
• خطرات تکنیکی :

   استفاده از بالون هایی که کوچکتر از اندازه لازم

 عوارض جدی PTCA:

•پارگی لایه داخلی  شریان
•اسپاسم شریان کرونری
•MI
•انسداد حاد شریان کرونری پیدایش هماتوم و خونریزی
•آمبولی
•اختلال در جریان خون اندام تحتانی
•واکنش به  ماده حاجب (در حین آنژیوگرافی پیش از انجام PTCA)
•دیس ریتمی
•واکنش وازووگال و تنکی مجدد رگ

 آنژیو پلاستی باکمک لیزر :

•بعد از آنژیوپلاستی باکمک بالون ، استفاده از رادیاسیون اشعه لیزر در از بین بردن پلاک های باقی مانده و خروج انها موثر است
•اشعه از طریق یک وسیله هدایتی به محل ضایعه تابانده  می شود این روش برای درمان بیماری های انتهایی    آترو اسکلروتیک در مواردی که به انجام  PTCA تنها پاسخ نداده اند  ودر جهت بر طرف کردن پلاک ها در ورید صافن مسدود شده کاربرد دارد

 عوارض آنژیوپلاستی با کمک لیزر :

•دیسکسیون شرائین کرونر
•انسداد حاد
•پارگی شریان
•آمبولی

 استنت گذاری :

 به جایPTCA شایع شده است تا سبب بهبودی بیمار در مدت زمان بیشتر می شود

•استنت در واقع پروتز های انعطاف پذیر ی هستند که در محل ضایعه قرار داده شده و با قابلیت انعطاف پذیر خود سبب اتساع عروق درگیر می شود
• جنس استنت از فولاد ضد زنگ
•نحوه ی قرار دادن استنت شبیه PTCA ،بعد از تشخیص محل ضایعه توسط آنژیوگرافی استنت روی  بادکنک انتهایی کاتتر آنژیوپلاستی قرار گرفته وبه داخل کرونر هدایت می شود سپس بالون در محل تنگی باد شده و استنت باد شده در محل باقی می ماند

 عوارض استنت گذاری :

•انسداد ترمبوتیک استنت
•بروز تنگی مجدد
•تشکیل هماتوم  وترمبوز شریانی
•فیستول شریانی - وریدی  
•آندوکاردیت سپتیک

  ممکن است بیمار بعد از ترخیص به مدت 6 هفته  تحت درمان با وارفارین قرار گیرد 

 آموزش به بیمار تحت عمل PTCA:

•نکات آموزشی پیش از شروع عمل :
.1وقایعی که در اتاق  کاتتریسم می گذرد و انتظاراتی که از بیمار می رود
.2طول مدت بستری ومراقبت های لازم در بیمارستان 
.3رژیم درمانی بیمار
.4محدودیت های حرکتی وفعالیت درطول مدت بستری

 •نکات آموزشی در هنگام ترخیص :

.1رژیم درمانی
.2نحوه ی کنترل وشناسایی علائم احتمالی خونریزی و هماتوم موضعی
.3شناسایی وگزارش علائم قلبی تغییر در عوامل خطرزای موجود در زندگی
.4اهمیت پیگیرهای درمانی آینده

 اماده سازی بیمار جهت PTCA:

•انجام آزمایشات روتین  (- K -Na- Cr- BUN - PT PTT- CBCتعین گروه خونی وکراس مچ و رزروخون )
•گرفتن ECG
•تراشیدن مو های  موضع قرار گرفتن شیت های شریانی
•باز کردن راه وریدی درشت و مناسب جهت تزریق داروهای لازم
•NPO نگهداشتن بیمار از شب قبل از عمل

 مراقبت های حین عمل :

•کنترل  علائم حیاتی
•مانیتورینگ ریتم قلب
• گزارش  هر گونه تغییر و اختلال در ریتم قلب
•کنترل علائم و نشانه های قلبی
•دادن آرامش به بیمار در طول عمل

 مراقبت بعد از عمل:

•گرفتن ECG وکنترل علائم حیاتی
•کنترل نبض، رنگ ، حرارت
•کنترل موضع از نظر تشکیل هماتوم و خونریزی
•بی حرکت نگه داشتن پای بیمار در شریان فمورال و استفاده از کیسه شن
•استراحت مطلق به مدت 8-10 ساعت وماندن در بستر به مدت 24 ساعت
•تشویق بیمار به مصرف مایعات جهت دفع مواد حاجب
•کنترل علائم و نشانه های انسداد مجدد کرونر

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٤/۱٩ توسط کیوان خدایاری

با سلام به شما دوستان و دانشجویان متقاضی کارشناسی ارشد پرستاری

در نظر دارم در این وبسایت درباره منابع ارشد پرستاری-جزوات مورد نیاز برتر و مشاوره با شما دانشجویان عزیز صحبت کنم  امیدوارم توفیق این راه برای من هموار گردد

بزودی با مطالب کاربردی در زمینه ارشد پرستاری در خدمت شما عزیزان خواهم بود

کیوان خدایاری


.: Weblog Themes By Pichak :.تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک