کارشناسی ارشد پرستاری
 
وبسايت تخصصی پرستاري/منابع-مشاوره-جزوه
پيوند ها

بزودي در اين سايت جزوات تخصصي پرستاري براي فروش ارائه مي شود
 
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/٤/٢۸ توسط کیوان خدایاری

نام بیماری :

فیبروز کیستیک (Cystic Fibrosis)

تعریف : 

این بیماری یکی از شایعترین و جدی ترین اختلالات ژنتیکی است که در هر 2تا3 هزار تولد یک نوزاد را مبتلا می کند. در این اختلال ترشحات ریه، لوزالعمده ( پانکراس ) ، کبد، روده و سیستم تناسلی غلیظ و چسبنده می شود این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیرچسبنده هستند، علاوه بر این میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می یابد و در واقع نمک موردنیاز بدن از طریق عرق دفع می شود.

علل و عوامل :

 بیماری فیبروزکیستیک در اثر انتقال ژن های معیوب پدرومادر به کودک ایجاد می شود اگر فقط یکی از والدین دارای ژن بیماری باشد کودک ناقل بیماری خواهد بود اما بیمار نمی شود (یعنی علایم بیماری در وی ظاهر نمی شود) بنابراین هم پدر و هم مادر باید ژن معیوب خود را به فرزندشان انتقال دهند.

 علائم و نشانه ها :

 شایعترین علایم بیماری مربوط به درگیری سیستم تنفسی است ؛ این علایم شامل سرفه همراه با خلط ، خس خس سینه و عفونت ریه ها می باشد در مواردی سینوزیت و پولیپ های بینی نیز مشاهده می شود .

 سایر علایم بیماری عبارتند از : دل دردهای عود کننده، کاهش وزن، اختلال در هضم غذا، انسداد روده ، تهوع و استفراغ، اسهال چرب، نارسایی در رشد و درگیری کبد.

  تشخیص :

 بیماری غالبا در شیرخوارگی و یا اوایل کودکی تشخیص داده می شود تائید و تشخیص براساس نتایج تست عرق انجام می شود. در این آزمایش مقدار سدیم و کلر (نمک) موجود در عرق کودک اندازه گیری می شود ؛ برای انجام آزمایش با استفاده از امکانات موجود تولید عرق را در دست یا سر بیمار افزایش می دهند و با استفاده از الکترود مخصوص که در عرق گذاشته می شود میزان سدیم و کلر اندازه گیری می شود. میزان نمک موجود در عرق کودک مبتلا از فرد معمولی بالاتر است و به این ترتیب با توجه به نتایج تست عرق و علایم بالینی بیمار، تشخیص تائید می شود.

 درمان :

 به دلیل بروز عفونت های باکتریایی مزمن و کشنده در راههای تنفسی کنترل عفونت و حفظ عملکرد تنفسی مطلوب کلید اصلی درمان است.

 دارو درمانی در این بیماران شامل موارد زیر است :

 •           آنتی بیوتیک ها به منظور پیشگیری از عفونت استفاده می شوند .  
 •   داروهای گشاد کننده برونش برای باز نگه داشتن مسیرهای تنفسی استفاده می شود.
 • از کورتون ها به منظور کاهش التهاب در سیستم تنفسی استفاده شود.
 • برحسب نیاز از آنزیمهای پانکراس (لوزالمعده) برای کاهش مشکلات گوارشی استفاده می شود.
 • مکمل های ویتامین های محلول در چربی برای بیمار تجویز می شود که معمولا به صورت روزانه مصرف می شود.

 زمانی که کودک در بیمارستان بستری است یا در موارد بیماری ریوی پیشرفته برای پیشگیری از کمبود اکسیژن ممکن است اکسیژن درمانی انجام شود.

 فیزیوتراپی سینه برای خارج کردن ترشحات به صورت روزانه باید انجام شود بنابراین آگاهی والدین از ورزشها و تمرینات تنفسی در این رابطه بسیار مهم است.کارشناسان فیزیوتراپ ، پزشکان و پرستاران می توانند در این زمینه والدین را راهنمایی کنند.

 در موارد بسیار نادری نیاز به پیوند ریه ممکن است وجود داشته باشد، پیشرفت هایی نیز در زمینه ژن درمانی انجام شده است که هنوز نتایج کاملا موثقی در این زمینه وجود ندارد.

 نکته حائز اهمیت این است که روشهای درمانی مذکور، صرفا درمانهای حمایتی هستند(علت بیماری را برطرف نمی کنند)و فقط علایم را بهبود می بخشند، سیر بیماری را کند می کنند و طول عمر این بیماران را افزایش می دهند(متوسط عمر این بیماران 37 سال است).

 درمان توصیه های لازم:

 1 -  رعایت بهداشت دست ها هم برای والدین و هم برای کودک به منظور جلوگیری از عفونت های احتمالی و وخیم تر شدن شرایط بیمار واجب و ضروری است .

 2 -     به دلیل وجود بزاق غلیظ رعایت بهداشت دهان کودک توسط والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 3 -  دریافت رژیم غذایی پرکالری و پرپروتئین با دفعات بیشتر برای افزایش مقاومت کودک در برابر عفونتها باید مدنظر قرار گیرد؛ به منظور دریافت یک برنامه غذایی مناسب حتما با متخصص تغذیه مشاوره کنید.

 4-     مصرف ویتامین های محلول در چربی (آ-دی- ای-کا) در رژیم غذایی و دارویی لحاظ شود.

 5-  به منظور پیشگیری از کم آبی به ویژه در ماههای گرم سال و در موارد عفونت های روده که باعث بروز اسهال و از دست رفتن بخشی از آب و املاح بدن می شود نوشیدن زیاد مایعات به ویژه آب توصیه می شود.

 6-  در صورتی که مادر متوجه شور بودن پوست شیرخوار(معمولا در موقع بوسیدن) یا تشکیل شوره در زمان تعریق شود و همین طور در صورتی که مدفوع شیرخوار چرب باشد باید حتما پزشک معالج مطلع شود.

 7-     اگر بیمار دچار تب شد، کارکنان تیم درمان باید در جریان قرار گیرند.

 8-  مصرف آنزیمهای پانکراس باید همراه با غذا باشد و هرگز نباید جویده و یا خرد شود زیرا باعث تحریک مخاط دهان می شود.

 علائمی که نشان دهنده وخامت عفونت تنفسی در بیماران مبتلا به فیبروزکیستیک است شامل :

 •   سرفه های مکرر
 •  افزایش تولید خلط و تغییر در ظاهر آن
 • تنگی نفس
 • کاهش تحمل فعالیت و ورزش
 • کاهش اشتها
 •  تب
 • کاهش وزن 

 

 

منابع :

1-     Cystic fibrosis available on http://www.nursingconsult.com/ ,Mosby, s clinical reference system 2008

  2 – Kliegman ( 2007): Nelson Textbook of pediatrics, 18th edition

3-  پرستاری کودکان وونگ ،ترجمه سونیا آرزومانیانس و همکاران ، نشر جامعه نگر ، 1385

4-  کودک بیمار، تالیف حامد مرتضوی و محبوبه طباطبایی ، 1385

 


مراقبتهای پرستاری در جراحی فتق دیسک بین مهره ای                    

بررسی بعد از عمل2 :1

-کنترل V/S-برسی از نظرهماتوم و خونریزی و ترشحCSFاز محل عمل ،چون آسیب دیدگی عروق یکی از عوارض جراحی دیسک است. -بررسی وضعیت عصبی و حسی –حرکتی اندام ها :نقایص بوجود امده پس از عمل می تواند ناشی ازاسیب دیدگی ریشه اعصاب باشد.-بررسی رنگ ودرجه حرارت اندامهای تحتانی -بررسی از نظر احتباس ادراری و فلج روده :احتباس ادراری علامتی دال بر وخامت عصبی در بیمار میباشد.

اموزشهای بعد از عمل دیسک کمری شامل:

1. برای قرار گرفتن در وضعیت مناسب یک بالش زیر سر گذاشته و زانوها کمی بلند شوند.در این حالت عضلات پشت در حالت استراحت قرار می گیرند.

2. هنگام خوابیدن به پهلو از خم کردن بیش از حد زانو ها اجتناب گردد.

3. برای خارج شدن از بستر ، بیمار روی یک پهلو بخوابد و سعی کند خود را به حالت نشسته نزدیک کند . از نشستن به جر برای اجابت مزاج اجتناب شود                                                                                           

4- جهت تغییر وضعیت از یک پهلو به پهلوی دیگر ،تخت در یک وضعیت مسطح قرار داده شده و یک بالش بین زانو ها قرار داده شود ،سپس تمام بدن با هم چرخیده ودر یک امتداد قرار گیرد.

5- جهت خارج شدن از بستر ،ابتدا به یک پهلو خوابیده و در همین حالت بنشیند و به اهستگی تغییر وضعیت دهد.

مراقبت پس از ترخیص در دیسک کمری:  5

1-اموزش به بیمار که از سر گیری فعالیتها را به تدریج انجام داده و بر حسب تحمل افزایش دهد ،زیرا ترمیم و بهبودی بیش از 6 هفته طول می کشد.ابتدا با قدم های کوتاه در منزل شروع نماید و به تدریج مدت قدم زدن را افزایش دهد.از فعالیت زیاد خودداری کند و بین فعالیتها استراحت نماید.برای استراحت کردن بهتر است  دراز بکشد.

2-در موقع نشستن پاها را بر روی یک چارپایه کوتاه قرار دهد.به طوری که زانوها بالاتر از لگن قرار گیرند.در هنگام ایستادن به طور متناوب یک پا را روی چارپایه کوتاه قرار دهدتا از کشش عضلات پشت کاسته شود .هنگام راه رفتن از کفشهای مناسب با پاشنه متوسط استفاده کند.

3-فعالیت جنسی را به تدریج از سر گیرد ،البته جهت کاهش عضلات پشت از وضعیت مناسب (پهلو یاخوابیده به پشت )استفاده کند.

4-تا بهبودی کامل از رانندگی خودداری کند .

5-تا2یا3ماه بعد از عمل از ورزشهای سنگین وورزشهایی که نیاز به چرخش کمر و پاها دارند اجتناب کند.

6-برای تقویت عضلات شکم وپشت ورزشهای مناسب ظبق دستور انجام دهد و در صورت وجود درد از بریس پشت استفاده کند.

7- برای رفع اسپاسم عضلات کمر ،گرمای موضعی توصیه می شود.

8-بیمار در صورت بروز علائم عفونت مانند :قرمزی ،تورم،تشدید درد و حساسیت ،تب بالای 9/38  درجه سانتی گراد یا تغییر در رنگ و بوی ترشحات زخم به پزشک گزارش نماید.

 


.: Weblog Themes By Pichak :.تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک