کارشناسی ارشد پرستاری
 
وبسايت تخصصی پرستاري/منابع-مشاوره-جزوه
پيوند ها

بزودي در اين سايت جزوات تخصصي پرستاري براي فروش ارائه مي شود
 
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱۱/۱۳ توسط کیوان خدایاری

اولین پیوند کلیه در ایران در سال 1347 در شیراز انجام شد در پیوند کلیه با عمل جراحی ، یک کلیه سالم از بدن فرد دیگر ( دهنده زنده یا مرده ) به بدن  پیوند زده می شود . این کلیه اهدائی ، وظایف 2 کلیه از کار افتاده را انجام می دهد. یک جراح کلیه جدید را در قسمت پائین شکم  قرار می دهد و سرخرگ و سیاهرگ کلیه جدید را به سرخرگ و سیاهرگ بدن پیوند می زند . خون وارد کلیه جدید می شود و کار کلیه سابق را انجام می دهد

فواید پیوند کلیه

سلامتی بیشتر ، کیفیت زندگی بهتر ، کاهش هزینه های درمان ، بی نیازی از درمان با دیالیز ، محدودیت غذایی کمتر ، عدم نیاز به دسترسی عروقی ، فعالیت کلیه نزدیک به طبیعی ، محرومیت مایعات کمتر ، برنامه ویزیت کلینیکی قابل انعطاف ، شیوه زندگی نزدیک به طبیعی

معایب پیوند کلیه

نیاز به جراحی بزرگ ، خطر پس زدگی پیوند ، استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی ، مراجعه مکرر به پزشک ، کاهش قدرت دفاعی بدن در برابر عفونت ها ، احتمال بروز عوارض جانبی داروها.

 

گرچه از 40 سال پیش تاکنون پیوند کلیه از یک درمان ناامید انه به یک درمان انتخابی و مفید تبدیل شده است ولی هنوز هم مشکلاتی از قبیل خطر پس زدگی کلیه ، عوارض داروهای سرکوب کننده ایمنی ، مشکلات قلبی – عروقی ، عفونت ،بد خیمی ها ( سرطان پوست ، سارکوم کاپوزی ) ، دیابت و کم خونی می تواند مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند که نیاز مند مراجعه منظم و پیگیری برنامه درمان است

پس زدگی کلیه چیست ؟

بدن همان طور که در مقابل باکتریها و ویروسهای بیماری زا مبارزه می کند ، گاهی هم در مقابل یک عامل خارجی یا سلول ها و نسج های یک منبع خارجی نیز مقاومت نشان می دهد.

فرآیند مقاومت بدن در مقابل بافت کلیه پیوند شده می تواند به رد کردن یا پس زدن کلیه ای که از انسان دیگری گرفته شده ، منجر شود. اغلب کسانی که پیوند کلیه انجام داده اند به نحوی با پدیده پس زدن روبرو می شوند.

علائم پس زدگی کلیه

کاهش برون ده ادراری ، افزایش وزن ،بیحالی ، تب ، مشکل تنفسی ، درد یا حساسیت کلیه پیوندی ، اضطراب ، افسردگی ، تغییرات در الگوی خوردن و نوشیدن ، تغییرات فشار خون ، تغییرات اوره و کراتین ، سدیم و پتاسیم خون .

 

نکته: با انجام آزمایشات مکرر و معاینات دوره ای توسط پزشک از پس زدگی کلیه جلوگیری کنید.

داروهای سرکوب کنده ایمنی چه هستند و چه اهمیتی دارند ؟

 

دلیل استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی برای این است که مکانیزم دفاعی بدن را تغییر دهیم تا نسبت به کلیه پیوندی که عضو خارجی برای بدن است واکنش نشان ندهد.

داروهای سرکوب کننده ایمنی شامل :

آزاتیوپرین ، سیکلوسپورین ، کورتیکواستروئید ها ( پرونیزون ) سل سپت ( بجای آزاتیوپرین )

 

کاهش گلبول های سفید و مستعد ابتلا به عفونت

تحریک گوارشی و خونریزی گوارشی

آکنه (جوش )

ریزش موها

عوارض قلبی ( افزایش فشار خون، افزایش چربی خون ، افزایش قند خون )

عوارض عصبی ( افسردگی ، تغییرات خلق )

تحلیل عضلانی.

کورتیکواستروئید ها مثل پرونیزون عوارضی مانند افزایش وزن ، افزایش چربی خون را ایجاد می کند بنابراین باید غذا در تعداد دفعات بیشتر و با حجم کمتر مصرف شود.

این داروها باعث تحلیل عضلانی می شوند ، بنابراین انجام ورزش می تواند در حفظ بافت عضلانی موثر باشد.

جهت جلوگیری از حالت تهوع یا تحریک معده  سیکلوسپورین را همراه غذا مصرف کنید.

سیکلوسپورین مزه نا خوشایندی دارد بنابراین با مخلوط کردن داروهمراه با شیر ، شیر قهوه، آب پرتقال طعم دارو قابل تحمل می شود.

جهت مخلوط کردن دارو با موارد فوق از ظرف شیشه ای استفاده کنید.

داروها هر روز در زمان مشخص مصرف کنید. و مقدار تجویز شده را تغییر ندهید.

بهداشت فردی را جهت جلوگیری از عفونت رعایت کنید.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

از مصرف داروهای بدون نسخه همراه با داروهای سرکوب کننده ایمنی خودداری کنید

سیکلوسپورین و کورتون ها باعث ایجاد پرفشاری خون می شود بنابراین مواد غذایی با نمک بالا باید محدود شود.

مواد غذایی حاوی سدیم بالا :

کا لباس ، سوسیس ، خیار شور ، ترشی ، زیتون ، آجیل شور ، چیپس ، پنیر و نمک ، کنسروها .

کنترل وزن پس از پیوند کلیه :

 

بسیاری از بیماران پس از پیوند کلیه (6 ماه اول پس از پیوند ) اشتهای خوبی پیدا می کنند و به طور نا خواسته دچار افزایش وزن می شوند ، بنابراین برای جلوگیری از افزایش وزن ، خودتان را همیشه وزن کنید ( یک وزنه استاندارد تهیه کنید و هفته ای یکبار خودتان را وزن کنید .) همچنین از خوردن غذاهای پر کالری مانند غذا ها ی چرب ، شیرینی ها ، کلوچه و غذاهای غنی از شکر و چربی خودداری ورزید.

 

کنترل وزن شما را از مشکلاتی مانند بیماری قلبی ، دیابت ، فشار خون بالا محافظت می کند بنابراین پس از پیوند باید میزان انرژی مورد نیاز تعدیل شود و برای جلوگیری از عوارض  چاقی  باید  فعالیت های خود را با انجام ورزشهای سبک ( پیاده روی , شنا )  شروع کنید و در مصرف غذا زیاده روی نکنید. در صورتی که نا خواسته دچار افزایش وزن شد ید ، فعالیت جسمی خود را افزایش دهید و از رژیم غذایی کم کالری پیروی کنید.

 


.: Weblog Themes By Pichak :.تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک