روش های تست زنی در آزمون های چهار گزینه ای

روش های تست زنی در آزمون هایچهار گزینه ای

 

دو عامل مهم در موفقیت آزمون های تستی نقش دارد : تجربه داشتن در آزمون های تستی  و شجاعت ریسک کردن ( دکتر علی اکبر سیف)

 

به عقیده‌ی اکثر متخصصان، نوع یادگیری، مبنا و اساس موفقیت به شمار می‌رود، ولی نمی‌تواند به تنهایی کافی باشد. در این میان، آشنایی با اصول و تکنیک‌های پاسخ‌گویی به آزمون‌های تستی از جایگاه به سزایی برخوردار است. به عبارت دیگر، فقط خواندن کفایت نمی‌کند و فرد با هر ضریب هوشی، هر چقدر هم مطالعه کند، اگر به فنون اولیه‌ی پاسخ‌گویی به سؤالات مسلط نباشد، مسلماً نتیجه‌ی متناسب با تلاش خود را کسب نخواهد کرد. پس دانستن این اصول برای هر دانش‌آموزی در مقاطع مختلف تحصیل، نه تنها لازم، بلکه امری ضروری است.
 
دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند نتایج مطلوبی در آزمون‌های تستی و مخصوصاً کنکور کسب کنند، باید سه اصل اساسی را مد‌نظر قرار دهند.این اصول به ترتیب عبارتند از: دانش، سرعت و دقت.

 

چقدر با آزمون‌های تستی آشنا هستید؟

آزمون‌های عینی یا تستی، آزمون‌هایی هستند که از شیوه‌ی بازشناسی بهره می‌گیرند و فرد بایستی پاسخ صحیح را از بین پاسخ‌های ارائه شده، بیابد؛ ولی نکته‌ی مهم این است که در آزمون‌های تستی، پیدا کردن پاسخ، کار ساده‌ای نیست، زیرا انتخاب و طرح گزینه‌ها، بسیار دقیق می‌باشد. در آزمون‌های چند‌گزینه‌ای، قدرت انتخاب بیش‌تر می‌شود و فرد می‌تواند با استدلال، چند گزینه را حذف کند. آنچه در این آزمون‌ها اهمیت دارد، شیوه‌ی ارائه‌ی گزینه‌هاست. 

در آزمون‌های چهار‌گزینه‌ای، معمولاً یک گزینه‌ی 100 درصد درست و یک گزینه‌ی 100 درصد غلط وجود دارد. دو گزینه‌ی دیگر به نحو جالبی به دو گزینه‌ی فوق، نزدیک‌تر است یعنی یک گزینه‌، بسیار به گزینه‌ی غلط، نزدیک است و یک گزینه، به پاسخ درست، بسیار نزدیک است. حذف گزینه‌ی غلط و نزدیک به غلط، نسبتاً ساده است ولی انتخاب گزینه‌ی صحیح از گزینه‌ی نسبتاً صحیح، کار مشکلی است. زیرا این گزینه، طوری انتخاب شده که اگر فرد سؤال را خوب درک نکرده باشد یا به نکات کلیدی سؤال خوب توجه نکرده باشد، به جواب غلط می‌رسد و بسیاری از داوطلبان، چون پاسخ مورد‌نظر را در بین پاسخ‌ها مشاهده می‌کنند، بلافاصله انتخاب می‌کنند. این نکته بسیار قابل اهمیت است و فرد بایستی برای رفع شک و تردید، سؤال را مجدداً بخواند، نکات کلیدی را دقت کند و پس از تحلیل سؤال، پاسخ اصلی را انتخاب کند و در صورت شک و تردید، بهتر است (در صورت وجود نمره‌ی منفی) اصلاً پاسخ ندهد. 

آماده شدن برای امتحانات عینی یا تستی

1- نکات مهمی که قبلاً یادداشت کرده‌اید و زیر آن‌ها خط کشیده‌اید، مجدد مرور کنید.

2- تمام تعاریف و اصطلاحاتی که با نگارش خاصی (خطوط کج یا پررنگ) نوشته شده، بخوانید.

3- با سؤالات مختلف تستی، آشنا شوید و تمرین کنید.

4- میزان زمان صرف شده‌ی خود را برای هر آزمون، یادداشت کنید و سعی کنید، سرعت خود را بالا ببرید.

5- نکان مهم زیر‌نویس شده یا زیر‌ تصاویر و فرمول‌ها را با دقت به خاطر بسپارید.

6- سعی کنید ابتدا مطالب را به طور کلی بخوانید تا اصل مطلب در ذهن شما سازماندهی شود و سپس به جزئیات و نحوه‌ی ارتباط جزئیات با اصل مطلب بپردازید.

7- مطالب را به صورت سلسله مراتبی بخوانید و گاهی رابطه‌ی عکس و مستقیم مطالب را با هم، بیابید.

8- سعی کنید از روش مکان‌ها و کلمات کلیدی، به خوبی بهره بگیرید و قبل از آزمون، مرور ذهنی داشته باشید.

 

شیوه‌ی گذراندن آزمون‌های عینی یا تستی

شاید اولین سؤالی که به ذهن‌تان خطور کند، این باشد که از کدام دفترچه شروع کنیم؟ در صفحه‌ی اول دفترچه‌ی سؤالات عمومی هر گروه، تعداد سؤال هر درس و زمان پیشنهادی پاسخ‌گویی به آن نوشته شده است. دروس عمومی به ترتیب ادبیات، عربی، دینی و زبان‌انگلیسی می‌باشد که از هر کدام، 25 سؤال را در دفترچه به خود اختصاص داده‌اند. اگر شما بخواهید به ترتیب دفترچه پیش بروید، ابتدا باید سؤالات ادبیات را پاسخ‌گو باشید. سپس عربی، دینی و در آخر هم زبان. این روش برای زمانی که روی همه‌ی دروس به یک اندازه مسلط هستید، مؤثر واقع خواهد شد. اگر شما بخواهید از درسی که تسلط بیش‌تری دارید، شروع کنید، باید به سراغ شماره‌ی آن تست‌ها بروید. این روش، روش دوم است که اگر شما در درسی تبحر دارید، می‌توانید آن را انتخاب کنید. 

البته این روش، مخالفانی دارد و دلیل مخالفت خود را این‌گونه مطرح می‌کنند که اگر سؤالات درسی که انتخاب کرده‌اید، مشکل بود و نتوانستید خوب جواب دهید، روحیه‌ی خود را از دست می‌دهید و به ضرر شما تمام می‌شود. این که کدام روش را انتخاب می‌کنید، به خودتان بستگی دارد. سعی کنید در کنکورهای آزمایشی، هر دو روش را امتحان کنید و ببینید کدام روش برای شما مناسب‌تر است. قبل از شروع آزمون، با این مسأله کنار بیایید که قرار نیست شما تک تک سؤالات را بلد باشید و خالی گذاشتن، بهتر از غلط زدن و کسب نمره‌ی منفی است. به یاد داشته باشید که حتی رتبه‌های برتر کنکور هم نمی‌توانند به همه‌ی سؤالات، پاسخ صحیح دهند و در سال‌های اخیر با مفهومی شدن سؤالات، کنکور به سمتی پیش می‌رود که نتوانید درصد 100 را کسب کنید.

 

در هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات، ممکن است سه حالت پیش آید:

الف) تست‌های ساده: تست‌هایی که با خواندن آن‌ها، راه‌حلش ا تشخیص می‌دهید و می‌توانید در زمان استاندارد یا کمتر، پاسخ دهید. به تست‌هایی ساده می‌گویند که حل این تست‌ها در اولویت اول است.

ب) تست‌های زمان‌بر یا وقت‌گیر: تست‌هایی که یا آشنا به نظر می‌رسند و یا شما جواب آن ها را بلد هستید ولی تشخیص می دهید که برای پاسخ به چنین سؤالاتی باید زمان و انرژی بیش‌تری را صرف کنید. در کنار این‌گونه تست‌ها، علامت (*) بگذارید و به سراغ تست بعدی بروید.

ج) تست‌های دشوار یا ناآشنا: این‌گونه تست‌ها، تست‌هایی هستند که با آن‌ها آشنا نیستید یا جواب آن‌ها را نمی‌دانید. در کنار این نوع تست‌ها، علامت (**) بگذارید.

د) در مرحله‌ی اول پاسخ‌گویی به تست‌ها، فقط به تست‌های ساده پاسخ دهید و از حل تست‌های وقت‌گیر و دشوار خودداری کنید. زمانی که به تمامی سؤالات ساده‌ی یک درس پاسخ دادید، هنوز زمانی از وقت استاندارد باقی مانده است، پس از آن به سراغ درس بعدی بروید. زمانی که تمامی دروس به این روش تمام شد، آنگاه به سراغ تست‌هایی با علامت (*) بروید و آن‌ها را حل کنید. اگر باز هم زمان داشتید، به سراغ تست‌های (**) بروید.

■ سؤالات را به طور اجمالی بررسی کنید و بر اساس تعداد و زمان سؤالات، پاسخ‌دهی را آغاز کنید.

■ حتماً قبل از اینکه به گزینه‌ها نگاه کنید، ابتدا سؤال را بخوانید و به آن پاسخ دهید، سپس پاسخ خود را با گزینه‌ها مقایسه کنید. این‌کار باعث می‌شود، گزینه‌های غلط، سازمان ذهنی شما را به هم نریزد.

■ هنگام بررسی گزینه‌ها، گزینه‌های غلط را حذف کنید.

■ قبل از هر‌گونه اقدام به پاسخ‌گویی تست‌ها، تمام اجزای سؤال را بخوانید.

■ در تقسیم زمان برای پاسخ‌گویی به تست‌ها، توجه داشته باشید که زمان برای حل هر تست، متفاوت است.

■ محاسبات عددی را با دقت و تمرکز انجام دهید. در تست‌های ریاضی، یک روش کار مشخص داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید ( مشکل عمده‌ی دانش‌آموزان در ریاضی این است که صورت مسأله را درک نمی‌کنند).

■ برخی از تست‌ها، طولانی هستند و محاسبات آن‌ها، وقت‌گیر است. بنابراین در برخورد با این‌گونه تست‌ها، نگران نشوید. اشتباهی که معمولاً داوطلبان قوی انجام می‌دهند، این است که هنگام برخورد با این‌گونه تست‌ها، می‌خواهند هر طور شده، آن‌ها را حل کنند و با این کار، وقت و انرژی زیادی از دست می‌دهند. برای تعداد زیادی از دانش‌آموزان، پذیرفتن این نکته که باید از خیر بعضی سؤالات بگذرند، سخت است و این گذشتن، نه تنها نشانه‌ی ضعف نیست، بلکه نشان‌گر مهارت و دانش فردی بالاست.

■ سعی کنید، حدسی پاسخ ندهید، ولی در صوت وسوسه شدن به این‌کار، اولین حدس شما، صحیح‌ترین است؛ مگر این که با مرور سؤال و دقت و توجه، متوجه انتخاب اشتباه خود شده، سپس پاسخ را تغییر دهید.

■ از آنجا که زمان برای یک مجموعه سؤال است، بر روی هر سؤال، زمان زیادی صرف نکنید. سعی کنید ابتدا سؤالاتی که پاسخ آن‌ها را می‌دانید و اطمینان دارید، پاسخ دهید و سپس به سؤالاتی بپردازید که نیاز به فکر و تجزیه و تحلیل دارد.


■ کلمات کلیدی سؤالات تستی، بسیار مهم هستند، حتماً به آن ها توجه کنید، زیرا برخی از سؤالات، منفی است. یعنی شما باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که اصل سؤال نیست (کدام یک از موارد زیر نیست؟). کلمات هیچ‌کدام، اغلب، همیشه، غالباً، گاهی، هرگز، کمترین، بیش‌ترین، اولین، آخرین، صحیح‌تر، نمی‌باشد، جزء کلمات کلیدی است.


■ گزینه‌ی اولی را که می‌بینید، حتی اگر مطمئن هستید که درست است، زود انتخاب نکنید. حتماً ابتدا گزینه‌ها را ببینید، دوباره به سؤال نگاهی بیندازید و بعد در آخر، گزینه‌ی درست را انتخاب کنید.

■ اگر بین دو گزینه شک داشتید، حتماً یکی را انتخاب کنید. اگر به طور قطع و یقین، تشخیص دادید که دو گزینه‌، نادرست است و بین دو گزینه‌ی دیگر، شک داشتید، حتماً یکی را انتخاب کنید. برای مثال، اگر در 10 سؤال، شک بین دو گزینه را داشته باشید و شانسی آن‌ها را پاسخ دهید، بنا به قانون احتمال، به 5 سؤال پاسخ صحیح داده‌اید و به 5 سؤال پاسخ اشتباه. بنابراین 3 و 1.3(کسر) نمره‌ی مثبت برای‌تان در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی اگر 6 یا 7 پاسخ اشتباه هم بدهید، باز هم 2 یا 2.3 نمره‌ی مثبت برای‌تان ثبت خواهد شد. پس اگر بین دو گزینه شک داشتید، یکی را انتخاب کنید.

■ در حین آزمون، به نتیجه‌ی کار فکر نکنید. فقط به این موضوع بیندیشید که دقیق‌ترین و صحیح‌ترین پاسخ را انتخاب کنید. زمانی که ذهن شما به ارزیابی می‌پردازد و فکر می‌کنید که فایده ندارد؛ درصدم پایین است یا بسیار خوب زده‌ام، شما را از تفکر صحیح دور می‌کند. پس نتیجه، همان خواهد شد که شما انجام می‌دهید. عملکرد صحیح، نتیجه‌ی مطلوب به همراه می‌آورد. البته به شرط دقت و توجه زیاد، همراه با سرعت مطلوب.

■ اگر وقت مرور تست‌ها را داشتید، بلافاصله پاسخ را عوض نکنید. مجدد سؤال را بخوانید و در صورت اعتماد کامل، پاسخ را تغییر دهید.

■ در سر جلسه‌ی آزمون، به اینکه چرا کم مطالعه کردم یا کاش این قسمت را خوانده بودم، فکر نکنید. آن زمان از دست رفته است. به دانش خود مراجعه کنید و با دیدی روشن پاسخ دهید.

■ در جلسه‌ی آزمون، به اطراف خود توجه نکنید و به پاسخ‌نامه‌ی دوستان خود نگاه نکنید، زیرا ممکن است شما را وسوسه کند که به صورت حدسی، پاسخ دهید و ثابت شده که نتیجه‌ی این روش، از بین رفتن سؤالات صحیح است و نتیجه آن نخواهد شد که شما می‌خواهید.

■ به موقع استراحت کنید. در شروع هر درس عمومی، 30 ثانیه و برای هر درس اختصاصی، 60 ثانیه را برای استراحت در نظر بگیرید، تا بتوانید با آن خستگی خود را رفع کنید.

■ در آزمون‌های آزمایشی، سراسری یا آزاد، احتمال وجود یک یا چند تست که پاسخ آن‌ها در بین گزینه‌ها نیست و یا تست‌هایی، غلط هستند( مانند کنکورهای سراسری84،86،87)، وجود دارد. در برخورد با این سؤالات، اصراری به حل آن‌ها نداشته باشید و از آن‌ها عبور کنید.

■ جواب درست را همان موقع که حل می‌کنید به پاسخ‌نامه انتقال دهید. از این که جواب را ابتدا در دفترچه‌ی سؤالات وارد کنید و در پایان آزمون، آن‌ها را به پاسخ‌نامه منتقل کنید، جداً خود‌داری کنید. چون این کار در آخر آزمون، صورت می‌گیرد و احتمال اشتباه در انتقال جواب به پاسخ‌نامه وجود دارد و یا اینکه شما با کمبود وقت، مواجه می‌شوید.

■ برای مرور نهایی و چک کردن نهایی، وقتی را در نظر بگیرید تا اگر در انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌برگ، دچار خطا شده‌اید، قادر به تغییر باشید ( توصیه می‌شود پس از ورود هر 10 سؤال به پاسخ‌برگ، یک بازنگری داشته باشید).

 

چهار عامل مؤثر برای افزایش سرعت‌عمل در تست‌زنی

1- مطالعه‌ی مفهومی و معنی‌دار کردن مفاهیم          
2- شادابی و سرحال بودن

3- تمرین و رکورد‌گیری در تست‌زنی

4- تمرکز و آرامش

اشتباهات غیر‌عملی که در آزمون‌های تستی بسیار شایع هستند، عبارتند از:


1- انتخاب گزینه‌ی هم شماره با پاسخ سؤال( پاسخ مسأله عدد 2 می‌شود، گزینه‌ی 2 را می‌زنند)

2- عجله کردن در صورت مسأله

3- " نیست" را " است" دیدن و بالعکس

4- عدم تطبیق شماره‌ی سؤال در حین انتقال پاسخ به پاسخ‌برگ

عواملی که موجب عدم موفقیت در آزمون‌های تستی می‌شود، عبارتند از:

1- تسلط نداشتن روی مباحث درسی

2- عدم توجه به زمان

3- استرس و اضطراب

4- بی دقتی و عدم تمرکز

5- شانسی پاسخ دادن به سؤالات

6- انجام عملیات به صورت ذهنی  

7- عدم دقت در پر کردن پاسخ‌برگ

 

/ 1 نظر / 334 بازدید
nurse

به نظر من تا کسی خوب درس نخونده باشه این نکته ها هیچ ارزشی نداره .کلا نکات خوبی بود خدا کنه منم امسال قبول بشم[بعد از 5سال[ناراحت]