مراقبتهای پرستاری در جراحی فتق دیسک بین مهره ای

مراقبتهای پرستاری در جراحی فتق دیسک بین مهره ای                    

بررسی بعد از عمل2:1

-کنترل V/S-برسی از نظرهماتوم و خونریزی و ترشحCSFاز محل عمل ،چون آسیب دیدگی عروق یکی از عوارض جراحی دیسک است. -بررسی وضعیت عصبی و حسی –حرکتی اندام ها :نقایص بوجود امده پس از عمل می تواند ناشی ازاسیب دیدگی ریشه اعصاب باشد.-بررسی رنگ ودرجه حرارت اندامهای تحتانی -بررسی از نظر احتباس ادراری و فلج روده :احتباس ادراری علامتی دال بر وخامت عصبی در بیمار میباشد.

اموزشهای بعد از عمل دیسک کمری شامل:

1. برای قرار گرفتن در وضعیت مناسب یک بالش زیر سر گذاشته و زانوها کمی بلند شوند.در این حالت عضلات پشت در حالت استراحت قرار می گیرند.

2. هنگام خوابیدن به پهلو از خم کردن بیش از حد زانو ها اجتناب گردد.

3. برای خارج شدن از بستر ، بیمار روی یک پهلو بخوابد و سعی کند خود را به حالت نشسته نزدیک کند . از نشستن به جر برای اجابت مزاج اجتناب شود                                                                                           

4- جهت تغییر وضعیت از یک پهلو به پهلوی دیگر ،تخت در یک وضعیت مسطح قرار داده شده و یک بالش بین زانو ها قرار داده شود ،سپس تمام بدن با هم چرخیده ودر یک امتداد قرار گیرد.

5- جهت خارج شدن از بستر ،ابتدا به یک پهلو خوابیده و در همین حالت بنشیند و به اهستگی تغییر وضعیت دهد.

مراقبت پس از ترخیص در دیسک کمری:  5

1-اموزش به بیمار که از سر گیری فعالیتها را به تدریج انجام داده و بر حسب تحمل افزایش دهد ،زیرا ترمیم و بهبودی بیش از 6 هفته طول می کشد.ابتدا با قدم های کوتاه در منزل شروع نماید و به تدریج مدت قدم زدن را افزایش دهد.از فعالیت زیاد خودداری کند و بین فعالیتها استراحت نماید.برای استراحت کردن بهتر است  دراز بکشد.

2-در موقع نشستن پاها را بر روی یک چارپایه کوتاه قرار دهد.به طوری که زانوها بالاتر از لگن قرار گیرند.در هنگام ایستادن به طور متناوب یک پا را روی چارپایه کوتاه قرار دهدتا از کشش عضلات پشت کاسته شود .هنگام راه رفتن از کفشهای مناسب با پاشنه متوسط استفاده کند.

3-فعالیت جنسی را به تدریج از سر گیرد ،البته جهت کاهش عضلات پشت از وضعیت مناسب (پهلو یاخوابیده به پشت )استفاده کند.

4-تا بهبودی کامل از رانندگی خودداری کند .

5-تا2یا3ماه بعد از عمل از ورزشهای سنگین وورزشهایی که نیاز به چرخش کمر و پاها دارند اجتناب کند.

6-برای تقویت عضلات شکم وپشت ورزشهای مناسب ظبق دستور انجام دهد و در صورت وجود درد از بریس پشت استفاده کند.

7- برای رفع اسپاسم عضلات کمر ،گرمای موضعی توصیه می شود.

8-بیمار در صورت بروز علائم عفونت مانند :قرمزی ،تورم،تشدید درد و حساسیت ،تب بالای 9/38  درجه سانتی گراد یا تغییر در رنگ و بوی ترشحات زخم به پزشک گزارش نماید.

 

/ 1 نظر / 412 بازدید
سحر

سلام من دانشجوی سال دوم پرستاری هستم وباعلاقه زیاداین رشته راانتخاب کردم وازالان به فکرکسب رتبه یک رقمی درکارشناسی ارشد این رشته هستم ودلم میخواهدیک رشته ای رادرکارشناسی ارشد انتخاب کنم که دکترای ان رشته راداشته باشدسوال من اینه :ایامراقبت های ویژه مقطع دکتری دارد؟کارشناسی ارشدپرستاری چه طور؟ واخرین سوالم اینه که به نظرشمامن ازالان که میخوام بخونم شماچه درسی روبه من پیشنهادمیکنید؟زبان؟داخلی جراحی؟... "ممنون میشم اگه جواب سوالاموبدید"